PCSB! Vicecampioana, echipa cu cele mai multe penalty-uri primite până acum în Superliga

FCSB penalty-uri FCSB Superliga Romaniei Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 20:59
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:35

FCSB s-a deplasat la FC Hermannstadt în restața etapei cu numărul cinci din Superliga României.

Vicecampioana României a deschis scorul la Sibiu, prin Andrea Compagno, însă reușita i-a fost anulată din cauza unui fault în atac. Sibienii au reușit să marcheze însă, în minutul 13, prin Balaure, care a marcat după o gafă în defensiva FCSB-ului.

Echipa lui Elias Charalambous a restabilit însă egalitatea, în minutul 29, după ce Căbuz l-a faultat pe Andrea Compagno în careu, iar arbitrul Viorel Flueran a arătat punctul cu VAR. Italianul a fost și cel care a executat lovitura de pedeapsă, învingându-l fără probleme pe portarul gazdelor.

FCSB, cinci penalty-uri primite în nouă meciuri jucate

Vicecampioana a ajuns la al doilea meci consecutiv în care primește penalty, din care și înscrie, iar după lovitura de pedeapsă primită la Sibiu, a devenit și echipa cu cele mai multe penalty-uri primite din Superligă, după cele nouă etape disputate. FCSB a primit până acum nu mai puțin de cinci penalty-uri, cu unul mai mult decât Rapid.

Două dintre cele cinci au fost decisive, scor 1-0 cu CFR Cluj și 1-0 cu Farul Constanța, în timp ce unul a fost ratat de Florinel Coman în meciul cu Oțelul Galați, scor 2-0.