"Parca au jucat finala Ligii". Oltenii fura de netrecut in Giulesti, gazdele si-au iesit din minti! Niculae, verdict crunt: "Suntem 90% cazuti"

Superliga
Data publicarii: Luni 18 Mai 2015, 07:59
Data actualizarii: Luni 18 Mai 2015, 08:27

Rapid 1-2 CSU Craiova | Oltenii pot baga din nou Rapidul in B, dupa un final de campionat identic cu cel din '88/'89.

Rapidul a ratat sansa de a trece peste linia retrogradarii, pierzand cu 1-2 meciul disputat impotriva Craiovei, pe Giulesti. Rapidistii au condus o buna bucata de vreme prin golul lui Niculae, dar Mateiu si Nuno Rocha au schimbat soarta partidei in doar doua minute.

Invinsi acasa, giulestenii mai au sanse minime sa se salveze, doar o minune putand face ca Rapidul sa scape de matineu.

La finalul meciului, gazdele au luat foc, iar cativa dintre jucatorii celor doua formatii s-au imbrancit serios. Motivul? Oltenii au fost acuzati ca s-au dat la o parte cu alte contracandidate ale Rapidului, iar meciul care i-a aprins cel mai tare pe Sapunaru & Co a fost CSU Craiova 0-1 FC Brasov.

Antrenorul Cristiano Bergodi a spus si el la finalul partidei ca "CSU a jucat finala Ligii in Giulesti", facand referire la determinarea jucatorilor lui Cartu.

"E o mare dezamagire, pentru ca ne gandeam la o victorie. Am facut o prima repriza foarte buna. Dupa aceea, echipa a scazut putin si asta s-a vazut pe teren. Craiova e bine pregatita fizic, e normal. Parca au jucat finala UEFA Champions League! Dar nu e o problema, eu ma gandesc doar la baietii mei, nu pot sa le reprosez nimic. Dupa ce am luat golul egalizator, ne-a scazut moralul, am fost bulversati.

Nu eram echilibrati in centrul terenului si am luat si al doilea gol. Pacat, e o mare dezamagire. Mai avem doua jocuri si vedem ce se va intampla. Azi mi se pare ca CSU a jucat cu multa rautate. Nu am fost luati prin surprindere, pentru ca stiam ca au o echipa buna, cu viteza, care paseaza bine. Sansele noastre au scazut, dar incercam sa castigam la Cluj", a spus Cristiano Bergodi.

Niculae: "90% suntem retrogradati"

"O seara trista pentru noi, am pierdut o partida pe care am controlat-o. Ei au avut doua ocazii si au dat doua goluri. Am facut 60 de minute foarte bune, daca mai marcam o data aveam meciul in mana. Acum, 90 si ceva la suta suntem in Liga a II-a.

Sunt multe meciuri care parca sunt impotriva noastra, dar asta e fotbalul, trebuia sa luam mai multe puncte ca sa fim linistiti. Vreau sa cred ca totul se joaca pe teren", a spus si Daniel Niculae.