Panduru n-a înțeles nimic din jocul Farului! Ce l-a contrariat pe fostul internațional: „Nu are nimic în comun cu nimic!”

Basarab Panduru Farul Constanta U Cluj Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 22:59
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 23:03

Universitatea Cluj a trecut de Farul Constanţa, liderul din Superliga, cu scorul de 2-0 (1-0), vineri seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa cu numărul 29.

Fostul internațional Basarab Panduru s-a arătat uluit la finalu meciului de jocul slab prestat de Farul Constanța, da mai ales de deciziile tactice eronate luate de Gică Hagi, care l-au costat cele trei puncte la Cluj.

„Farul ăsta nu are nimic în comun cu nimic. Nici i-am mai văzut așa slabi. Nu te gândeai că poate pierde Farul la Cluj. Universitatea arată foarte bine cu Sabău. Neluțu a schimbat fața echipei, joacă fotbal. La fiecare meci face spectacol. Dacă în acest meci era 3-0 la pauză, nu era mult. Trebuia să fie 3-0, clar.

Vezi viteză la U Cluj, fotbal direct. Una-două, mingea e la poarta adversă. Thiam trage niște ghiulele. Te impresionează U Cluj. Din primele minute mirosea a gol.

Te întrebi ce a vrut Farul. O așezare așa de-a-ndoaselea nu ai mai văzut la ei. A mai fost Borza fundaș dreapta? Nu cred. Nici nu știa ce trebuia să joace. Parcă auzise el că trebuie să fie prin centru, mijlocaș. În atac își făcea mingea pe stângul, pierdea balonul.

Îl văd acum pe Sali ca acum doi ani. Ia mingea de la 20 de metri de poarta lui, că are 1,2, 99 de adversari în față, iei mingea și te duci cu ea, apoi o pierzi”, a spus Basarab Panduru,  potrivit Orangesport.

Farul venea după şase etape fără înfrângere, cinci victorii şi un egal. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi poate pierde primul loc dacă CFR Cluj câştigă la Sfântu Gheorghe.

„U” Cluj a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, două egaluri şi trei victorii la rând.