Panduru, furios după ce a văzut Mioveni - CFR 0-1. "Nu chinuiala a fost problema!"

Superliga
Data publicarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 20:12
Data actualizarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 20:25

Echipa condusă de Dan Petrescu s-a impus greu, în deplasare, cu CS Mioveni, scor 1-0, într-o partidă disputată duminică, în runda a 18-a.

Basarab Panduru și-a exprimat revolta după ce a urmărit partida în care campioana României a evoluat modest, dar a luat cele trei puncte în partida cu gruparea condusă de Marius Stoica.

Panduru, revoltat

Jocul slab calitativ l-a făcut pe Panduru, analist TV, să spună că încleștarea a fost un chin pentru orice privitor.

"Hai să te întreb eu. Știi de ce a jucat așa prost în prima repriză CFR? Ca să intre relaxat adversarul în repriza a doua, iar ei să joace mai bine în repriza a doua. Știi de ce au dat gol așa târziu? Să nu mai aibă timp să mai egaleze.

Așa, adversarul nu mai poate să egaleze. Nu chinuiala a fost problema, problema a fost că ne-a chinuit și pe noi, cei care ne-am uitat.

A fost o primă repriză care mi-a lăsat foaia goală. Pentru prima dată, o repriză de campionat îmi lasă foaia goală! Am scris acolo cap Janga, minutul 3, ca să nu fie foaia goală, dar absolut nimic! Meciul mergea spre 0-0, intră Malele, cap și dă gol", și-a exprimat Panduru indignarea, la Orange Sport, la finalul meciului Mioveni - CFR Cluj.

CS Mioveni - CFR 0-1

Unicul gol al partidei a fost înscris de Cephas Malele (87), atacant introdus pe teren în min. 68, din centrarea lui Cristian Manea. CS Mioveni a avut o mare ocazie de gol în min. 61, prin Nicolae Carnat (ex-CFR Cluj), dar portarul Simone Scuffet a salvat in extremis. CFR a reclamat un penalty, pentru un fault al lui Guilherme Garutti asupra lui Emmanuel Yeboah, însă arbitrul Horia Gabriel Mladinovici nu a dictat lovitura de pedeapsă, deşi a verificat reluările video.

CFR Cluj a urcat pe locul secund în clasament după acest succes. CS Mioveni a ajuns la nouă etape consecutive fără victorie, două egaluri şi şapte eşecuri.

CS MIOVENI: I. Popescu - Balaur, Al. Iacob, Garutti - Oancea, V. Pop (D. Toma 46), M. Panait, Burnea – Rădescu (Buziuc 77, Antal 82), Krasniqi (Kabananga 78), N. Carnat. ANTRENOR: Marius Stoica

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun - Roger, Boateng, Cvek (Hoban 84) – Yeboah (Malele 68), Janga (Kolinger 90), Petrila (Birligea 68). ANTRENOR: Dan Petrescu

Arbitri: Mladinovici Horia Gabriel - Bucsi Imre-Laszlo, Marchidanu Marius Cristian - Trandafir Cristina