Ce campionat! Brasov si Pandurii, primele doua clasate! Pleaca Conceicao de la Cluj?

CFR Cluj Pandurii Targu Jiu Superliga
Data publicarii: Vineri 11 Septembrie 2009, 22:15
Data actualizarii: Vineri 11 Septembrie 2009, 23:36

Meci de infarct la Targu Jiu, unde Sorin Cartu a avut nevoie de minute bune sa-si revina la finalul meciului.

PANDURII 1-0 CFR | Vezi aici fazele meciului!

BRASOV 1-0 CEAHLAUL | Vezi fazele meciului!

Pandurii a invins-o pe CFR cu 1-0 si a fost pentru o ora din nou lider in Liga I. Brasov a batut-o pe Ceahlaul si a revenit pe primul loc in campionat. Cartu nu a suportat presiunea iar la finalul meciului a ramas pe banca.

Autobaza e baza in fotbal, spune Cartu, care a criticat felul cu CFR s-a prezentat la meci.

REACTII DUPA MECI:

Sorin Cartu, Pandurii: "Sunt 3 puncte pe care speram sa le luam. Sa nu mai vorbim de autobaze, echipe mari joaca acum 4-5-1, ati vazut"

Alex Pacurar, Pandurii: "Am intalnit o echipa puternica azi. Sunt fericit ca am marcat eu golul si vreau sa dedic victoria tuturor suporterilor! Pe CFR pe unde i-am prin i-am cam ars!", a spus jucatorul la DigiSport

Marin Condescu, Pandurii: "Cat o sa ne tina puterile, vrem sa aratam ca putem face fata in prima parte a clasamentului. In prima repriza, CFR a avut ocazii mult mai bune, dar nu mai clare. In repriza a doua am fost mai buni. De fiecare data le-am pus probleme celor de la CFR!", a spus la DigiSport.

Antonio Conceicao, CFR Cluj: "N-am reusit sa obtinem victoria, dar am facut tot ce am putut. Am facut tot ce a fost posibil si cand am vrut sa schimb un jucator din echipa am si luat gol si nu am mai putut sa fac mai mult. Dupa ce am primit gol, a fost mai greu din cauza tragerilor de timp si a faulturilor. Rezultatul nu este just, dar felicit Pandurii ca a reusit sa castige. Noi am jucat mai bine, dar din pacate nu am putut sa castigam. Pandurii nu ne-a surprins, stiam inainte cum joaca pentru ca i-am urmarit pe DVD. A fost un joc foarte tensionat mai ales pe finalul partidei, din cauza faulturilor si tragerilor de timp. Incercam sa castigam acum jocul care va urma, va fi un alt adversar, o alta istorie si vom incerca sa ne impunem", a spus Conceicao.

CARTU JUCA PE SEMNATURA!
Sorin Cartu a fost cel mai cunoscut fotbalist care a jucat pe semnatura. Are o afectiune a inimii, iar doctorii i-au spus sa se lase de fotbal cand era la Craiova si nationala Romaniei, apoi antrenor-jucator la Electroputere. Cartu a avut probleme frecvente cu inima in anii 80.

SE REPETA EPISODUL TROMBETTA: PLEACA CONCEICAO?
Situatie critica la CFR Cluj! Conceicao poate avea soarta lui Trombetta. Fostul antrenor al Clujului a pierdut sezonul trecut cu Pandurii, meci dupa care decizia de a pleca a fost luata. El nu a fost insa demis oficial in acel moment, cin dupa aproximativ o saptamana.