Incep sa isi revina: Urziceni 1-0 Rapid! (Paduretu '14)

Rapid Unirea Urziceni Superliga
Data publicarii: Sambata 08 August 2009, 19:32
Data actualizarii: Sambata 08 August 2009, 23:14

Unirea Urziceni a reusit prima victorie in noua editie de campionat. Baietii lui Dan Petrescu au batut cu 1-0 pe Rapid, dupa un meci disputat la maxim. Vasile Maftei a fost in centrul atentiei, dupa ce in urma cu doua saptamani el se antrena in Giulesti. La finalul meciului el a facut schimb de tricouri cu Marius Constantin.

1-0: Bilasco a centrat, de pe partea dreapta, la marginea careului de 6 metri, de unde Paduretu a profitat de lipsa marcajului si a inscris cu o lovitura de cap, in dreapta portarului Marinescu.

In minutul 26 al partidei, managerul clubului Unirea Urziceni, Mihai Stoica a solicitat interventia fortelor de ordine, in urma unor discutii prelungite cu cativa suporteri ai echipei Rapid.

In minutul 35, Matici a atins balonul cu mana in propria suprafata de pedeapsa, dupa un duel cu Paduretu, insa arbitrul Istvan Kovacs a lasat jocul sa continue.
In minutul 60, o eroare a defensivei campioanei l-a adus pe Herea in situatie de singur cu portarul Tudor, insa mijlocasul echipei Rapid a sutat mult peste poarta, de pe linia careului de 6 m.

In minutul 90+3, Brandan a respins balonul de pe linia portii, dupa ce Bozovici a reluat cu capul, faza in care portarul Daniel Tudor fusese depasit.

Unirea: D. Tudor, Epaminonda, Br. Fernandes, Maftei, Bordeanu – Paraschiv, Apostol, Brandan, Frunza, Rusescu, Bilasco.

Rapid: Marinescu, Helder, Iencsi, M. Constantin, Bozovic, Herea, Matici, Lazar, Cesinha, Spadacio, Pinto.

â–ºArbitri: Istvan Kovacs (central) - Ionel Popa, Dragos Mihai Iliescu (asistenti) - Claudiu Baboia (rezerva).
Observatori: Dan Ionescu, Dan Petrescu.
Supervizor: Valentin Alexandru.

Palmares general: 6 1 3 2 5-6
Primul meci: 0-1, la 11 noiembrie 2006, la Bucuresti;
Singura victorie a oaspetilor la Urziceni: 1-0, la 23 aprilie 2008;
Ultimul meci jucat la Urziceni: 1-1, la 11 aprilie 2009.