O părere diferită. Antrenorul de la CFR susține că un alt rezultat cu FCSB "ar fi fost just"

cfr FCSB francisc dican Superliga
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 08:08
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 09:32

Victoria din Gruia, 1-0 cu CFR, a urcat-o pe FCSB și mai aproape de titlu în Superliga.

Din articol

Francisc Dican, antrenorul lui CFR Cluj, e de părere că un rezultat de egalitate în partida de duminică seara ar fi fost unul conform cu felul în care s-a desfășurat jocul din Gruia. Dican, fost mijlocaș important al Ligii 1 în anii 80-90, pretinde că șansele ca gruparea lui Neluțu Varga să mai cucerească titlul sunt infime.

”A fost o înfrângere. Și înainte de acest joc, locul 1 era departe. Noi ne propusesem ca în fiecare joc să scoatem maximum. În prima repriză am fost modești, nu am contat. Nici FCSB nu și-a creat multe ocazii, în afară de lovitura aia liberă executată de Florinel Coman care a facut diferență.

În repriza a doua am reușit să ne creăm ocazii și puteam să înscriem. Cred că era un rezultat de egalitate era just. Matematic mai sunt șanse la titlu, dar ca să pui în practică acest lucru este greu să-i mai ajungem”, a spus Dican, potrivit Digisport.

CFR Cluj - FCSB 0-1

CFR CLUJ: R. Sava - Cr. Manea (Mogoş 78), M. Ilie (Kresic 58), Boben, Abeid - Muhar, K. Keita (El Kaddouri 70), Avounou (P. Michael 77) - C. Deac, Bîrligea, Otele. ANTRENOR: Francisc Dican

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Ad. Şut, Olaru (Dawa 82) - Oct. Popescu (Radaslavescu 82), Miculescu (Antwi 89), Fl. Coman (Baba Alhassan 79). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: K. Keita 22, Boben 65 / Radunovic 81

Cartonaş roşu: Aly Abeid (CFR Cluj) minutul 90+10

Arbitri: Sebastian Colţescu - Valentin Avram, Andrei Constantinescu - Szabolcs Szabo

Arbitri VAR: Radu Petrescu - Alexandru Vodă

Observator: Octavian Şovre