Nicolo Napoli, discurs la superlativ despre echipa sa după victoria cu Universitatea Craiova. Pe cine a remarcat

Nicolo Napoli FCU Craiova Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 21:46
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:05

FCU Craiova a învins-o pentru prima oară pe Universitatea Craiova în prima ligă, după trei victorii la rând ale gazdelor de sâmbătă.

Universitatea Craiova a pierdut derby-ul local cu FCU Craiova, scor 0-2, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în etapa a 19-a a Superligii. Echipa antrenată de Nicolo Napoli s-a impus prin golurile marcate de William Baeten (minutul 50) şi George Ganea (minutul 60).

La meci au asistat 24.548 spectatori. Jocul a fost întrerupt de trei ori în prima repriză (minutele 2, 11 şi 18) din cauza petardelor, fumigenelor şi torţelor aruncate pe teren de suporterii celor două echipe. La ultima întrerupere, arbitrul a trimis echipele la cabine pentru aproape zece minute.

Universitatea Craiova venea după şase etape fără înfrângere, patru victorii şi două egaluri. FCU Craiova nu mai câştigase în campionat de opt etape (două egaluri, şase înfrângeri). În tur, Universitatea s-a impus cu 2-1.

Ce a declarat Nicolo Napoli la finalul meciului

"Echipa a jucat fotbal, am făcut un meci foarte bun, am meritat rezultatul, băieții au dat 100%. Portarul a fost bun, ne-a oferit siguranță.

Atmosfera a fost bună, suporterii noștri sunt fericiți când căștigă echipa. Noi încercăm să dăm 100% la fiecare meci, pentru a face cât mai multe puncte posibile.

Împreună cu băieții, am făcut un meci bun, meritul e al lor. Puțină tactică, dar meritul e al lor. Sunt trei puncte foarte importante pentru noi, iar acum ne gândim la următoarele meciuri", a spus tehnicianul italian, la DigiSport.