Mutu NU mai intelege nimic! "Il plimba de pe stanga pe dreapta, fara sa primeasca o minge!" Verdict DUR dupa revenirea in Romania:

Adrian Mutu Cosmin Contra FC Brasov Ianis Zicu Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Luni 24 Februarie 2014, 10:32
Data actualizarii: Luni 24 Februarie 2014, 10:32

►Finalul se joaca azi! Marti de la 10 dimineata, LIVE de la Tribunal la Sport.ro, pe www.sport.ro si m.sport.ro!

Mutu a revenit in Romania si a jucat pentru Petrolul intr-un meci greu. Deplasarea de la Brasov i-a pus pe Mutu si Zicu fata in fata cu FC Brasov. Desi au condus cu 1-0 si au avut un om in plus pentru o repriza intreaga, ploiestenii au fost egalati in ultimul minut al partidei, din penalty.

"Am facut o prima repriza foarte proasta, in a doua echipa am jucat mai aproape de ce vreau eu de la echipa. Am pierdut doua puncte si pentru noi campionatul s-a terminat. Oricum nu eram in stare sa ne batem la titlu. Cei care au ceva impotriva Petrolului si-au facut bine treaba inca o data. Aveam convingerea ca, indiferent de cine era arbitrul in seara asta, eram asteptati la cotitura. Balaj stie sa dea in momentele cheie, iar Deaconu e cel mai mare sef de arbitri.

Sunt dezamagit. Nu din cauza arbitrilor am pierdut, cu atitudinea asta nu vom castiga niciun meci. Nu vreau sa vorbesc despre evolutia lui Mutu sau Zicu, sunt dezamagit de toata echipa. E greseala mea, nu am reusit sa-i montez total pe baieti", a spus Contra la Digi, dupa meci.

Fostul sef al Ligii, Dumitru Dragomir a fost acid in privinta jocului aratat de Mutu si de Zicu la revenirea in Liga I:

"Puteau castiga usor ploiestenii, dar asa este in fotbal. Zicu si Mutu mi se par foarte greoi. Mutu nu a jucat rau, dar este destul de greoi. Varsta nu iarta pe nimeni. Petrolul nu are jucator de ultima pasa, de pasa finala. Mutu este plimbat de pe stanga pe dreapta, fara sa primeasca o minge buna de gol", a spus Dragomir la Dolce.

Mutu si Zicu au inceput ca titulari; Ianis a fost schimbat in minutul 53, in timp ce Adrian a ramas pe teren pana la final. Mutu are 35 de ani, Zicu va implini 31 de ani in luna octombrie.