Mutu nu e mulțumit pe deplin nici după a cincea victorie la Rapid. De ce l-a certat pe Rareș Ilie și ce le cere jucătorilor

Adi Mutu Liga 1 Rapid Rares Ilie UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 22:58
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 22:58
Rapid a învins UTA, la Arad, scor 2-0, iar giuleștenii au ajuns la cinci victorii din cinci meciuri sub comanda lui Adi Mutu.

Rareș Ilie a fost omul meciului. Mijlocașul ofensiv de 18 ani a centrat decisiv la golul lui Alexandru Ioniță, din minutul 46 și a înscris pentru 2-0 cu un sfert de oră înainte de final.

Mutu nu e pe deplin mulțumit nici după a cincea victorie la Rapid

La finalul partidei, Adi Mutu și-a felicitat jucătorii, dar le-a atras atenția că trebuie să rămână cu picioarele pe pământ. Antrenorul giuleștenilor l-a avertizat și pe Rareș Ilie, în ciuda faptului că tânărul jucător a făcut un meci excelent.

"O victorie importantă, mare în fața unui public numeros. A contat foarte mult venirea suporterilor noștri, care ne-au dat în anumite momente aripi. A fost o partidă grea. S-a văzut determinarea și am reușit să câștigăm acest meci.

Nu e vorba de un joc defensiv. Ideea a fost așa. Până în minutul 60 a fost o strategeie în care trebuia să risc, știam că UTA urcă cu fundașii laterali foarte mult și că vor avea superioritate numerică acolo, dar preferam ca prin mișcarea apărării de translație să reușesc să-i blochez așa și să risc. După ce am trecut în avantaj, venea om pe om și n-am mai avut o probleme.

O satisfacție în plus că a marcat Rareș Ilie, dar trebuie să rămână cu picioarele pe pământ. De abia acum începe. L-am și certat, în ghilimele, în prima repriză. Voiam mai mult de la el. A avut un adversar pe măsură, Vukcevic, de echipă națională. I-am spus că dacă vrea să-și arate valoarea, aici trebuie să o facă, cu astfel de adversarii.

Băieții merită felicitări. E o perioadă bună, nu neg asta, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Să nu uităm ce am făcut și să continuăm să facem lucrurile bune, să rămânem serioși la antrenamente, determinați și să avem grijă de fiecare detaliu", a spus Mutu.

Rapid ocupă locul 7, primul din play-out, cu 32 de puncte, la trei lungimi în fața lui FC Botoșani, care are un meci în minus. De partea cealaltă, UTA e pe 10, cu 26 de puncte.

În runda următoare, Rapid va primi vizita ultimei clasate Gaz Metan Mediaș.