FC Petrolul Ploieşti anunţă că şi-a asigurat serviciile atacantului grec Konstantinos Doumtsios, în vârstă de 27 ani. Jucătorul a semnat un contract valabil pentru următoarele două sezoane.
“Clubul nostru a ajuns la un acord cu gruparea olandeză FC Den Bosch, pentru transferul jucătorului în vârstă de 27 de ani”, precizează Petrolul.
Doumtsios a semnat cu Petrolul
Doumtsios este născut în Grecia, la Serres, iar prima parte a carierei sale s-a derulat în ţara natală. A bifat, astfel, 34 prezenţe (1 gol marcat) în prima ligă elenă, pentru Iraklis, Panionios şi APO Leadiakos, dar şi 106 apariţii (20 goluri) în cel de-al doilea eşalon, în tricoul formaţiilor Panserraikos, Eginaikos, Doxa Dramas, AE Keraiskakis şi APO Leadiakos
Din vara lui 2023 s-a mutat în Olanda, la Top Oss, iar mai apoi a jucat pentru VVV-Venlo şi, ultima data, în primăvara acestui an, pentru FC Den Bosch. În toată această perioadă de timp a adunat 70 de jocuri şi 11 goluri în divizia secundă batavă şi vine după un sezon 2024-2025 în care a jucat 35 de meciuri şi a punctat de 5 ori, în tricourile lui VVV-Venlo şi FC Den Bosch.
Konstantinos Doumtsios este a doua mutare făcută de Petrolul Ploiești în această vară, după portarul Stefan Krell, transferat după ce și-a încheiat socotelile cu Unirea Slobozia.