MEGA SCANDAL in Franta! Seicii lui PSG au turbat dupa ce echipa a fost DEPUNCTATA! Motivul pentru care Federatia le-a luat punctele:

PSG Franta Leonardo Ligue 1 Superliga
Data publicarii: Vineri 31 Mai 2013, 08:44
Data actualizarii: Vineri 31 Mai 2013, 08:46

►Cupa sus, Romania! Castiga AICI bilete la finala Cupei, PETROLUL - CFR, sambata 20:45, in direct de pe National Arena la PRO TV si Voyo.ro!

Campioni in Franta si decisi sa cucereasca multe titluri de acum incolo, seicii de la PSG au primit o adevarata lovitura in vederea sezonului viitor, atunci cand va fi nevoita sa porneasca in cursa pentru cucerirea trofeului Ligue 1 cu 3 puncte mai putin.

Totul a plecat de la un gest necugetat facut de brazilianul Leonardo, directorul sportiv al lui PSG, cel care a agresat un arbitru in pauza meciului cu Valenciennes. Leonardo l-a 'scuturat' rau pe arbitrul Alexandro Castro, dupa ce acesta l-a eliminat pe Thiago Silva cu doar cateva minute inaintea pauzei.

Leonardo a primit 9 luni de suspendare pentru gestul sau, acesta fiind totodata suspendat din toate functiile oficiale pe care le are.

Federatia Franceza a decis insa ca in urma acestui incident si echipa lui Leonardo sa fie sanctionata cu 3 puncte, urmand ca in sezonul 2013-2014 sa inceapa cu mai putine puncte.

"Luand in considerare toate elementele acestui caz si rapoartele inaintate Comisiilor Disciplinare, clubul Paris Saint-Germain considera decizia ca fiind nejustificata si mult prea dura", a fost prima reactie a celor de la PSG, intr-un comunicat oficial.