Marius Șumudică a fost în Giulești și a rămas impresionat de un jucător: ”Marfă foarte, foarte bună”

Marius Sumudica Albion Rrahmani Rapid Rapid - Dinamo Superliga Marius Șumudică
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 15:42
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 15:43

Derby-ul dintre Rapid și Dinamo s-a încheiat cu un categoric 4-0.

Albion Rrahmani, care a impresionat din nou, după ce a marcat două goluri într-o repriză în meciul precedent, cu FCU Craiova (3-5).

Chiar dacă a prins doar două meciuri pentru Rapid în Superligă, Albion Rrahmani a ajuns deja la patru reușite și este pe locul șase în clasamentul golgheterilor.

Kosovarul a impresionat mai multe personaje importante din fotbalul românesc, printre care și Marius Șumudică (52 de ani). Tehnicianul a fost pentru prima oară pe noul stadion din Giulești pentru a-și vedea ”echipa de suflet” la treabă.

Marius Șumudică, laude pentru Rrahmani: ”Marfă foarte, foarte bună”

„Rapid a jucat foarte, foarte bine. Dinamo a închis-o bine în primele 30 de minute, apoi și-a pierdut busola după penalty. Dar greșelile lui Dinamo nu pun în umbră jocul Rapidului. Rapid a dominat, a meritat pe deplin victoria. A fost un meci frumos, de fotbal adevărat. Galeria te împinge practic de la spate, este ceva fabulos.

Rapid a descoperit vârful de care avea nevoie. L-am vrut pe Albion Rrahmani în Arabia Saudită, e unul dintre cei mai compleți atacanți din ultimii 8 ani în România. Marfă foarte, foarte bună și pentru viitor. Dacă unele transferuri nu au fost reușite, asta este!

Rapid are toate ingredientele pentru a trage la titlu: un patron OK, un lot echilibrat, stabilitate financiară. Va avea un cuvânt de spus”, a spus Marius Șumudică, pentru GSP.ro.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul doi în Superligă, cu 14 puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova, care are un meci în minus, dar și cu cel mai bun atac, cu 18 goluri marcate în opt partide.

De partea cealaltă, Dinamo a coborât pe locul zece, cu opt puncte după opt partide și cu a doua cea mai slabă apărare după opt runde, cu 15 goluri încasate.

După pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale, Rapid se va deplasa la Galați pentru meciul cu Oțelul, în timp ce Dinamo va juca pe teren propriu cu FCU Craiova.

VIDEO - Conferința de presă a lui Ovidiu Burcă după Rapid - Dinamo 4-0