Laszlo Dioszegi dezvăluie: „Vă spun în premieră! E o veste bună”

laszlo dioszegi Sepsi OSK Superliga Superliga Laszlo Dioszegi
Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 11:27
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 11:27
Sepsi OSK a făcut egal cu Bodo/Glimt, scor 2-2.

Cele două cluburi s-au înfruntat în manșa întâi a play-off-ului Conference League. Sepsi OSK a primit vizita norvegienilor pe stadionul „Sepsi” din Sfântu Gheorghe. Partida s-a desfășurat cu casa închisă.

După meciul cu Bodo/Glimt, pentru covăsneni urmează partida din campionat cu Poli Iași (duiminică, 27 august, ora 13:00). Însă conducerea din Sfântu Gheorghe încearcă să amâne jocul cu moldovenii, pentru a se pregăti de manșa retur din play-off-ul Conference League.

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi, a evidențiat faptul că în proporție de 99% meciul cu Poli Iași din campionat se va anula. Iar asta nu e decât o veste excelentă pentru formația dirijată de Liviu Ciobotariu.

„Vă spun în premieră, acum vreo jumătate de oră am discutat cu delegatul nostru, care este la Federație. Și mi-a transmis că s-a discutat între FRF și LPF, iar meciul se va amâna 99 la sută. E o veste bună.

Noi sperăm să se amâne și Farul cu Universitatea Craiova, pentru că nu vrem noi să fim corbul alb, cum se spune. Există o vorbă la noi, la unguri… corbul alb.

Știți foarte bine că el este negru, iar un corb alb este ceva foarte rar. Și nu vrem noi să fim corbul alb și doar la noi să se ia decizia de a se amâna meciul. Așa e corect, să s eamâne și Farul – Craiova”, a spus Laszlo Dioszegi, potrivit Fanatik.

Sepsi OSK - Bodo/Glimt 2-2

Faris Moumbagna a deblocat tabela în minutul 19, iar Sepsi a revenit în joc abia în partea secundă, când Isnik Alimi a restabilit egalitatea în minutul 48, imediat după ce jucătorii au ieșit de la pauză, dintr-o lovitură de la 11 metri.

În minutul 69, Patrick Berg a înscris și a împins-o din nou pe Bodo/Glimt în avantaj, dar care nu a durat mult. Cosmin Matei a transformat un penalty și a blocat tabela de marcaj la 2-2, în minutul 81.

Echipele de start

• Sepsi OSK: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Alimi, Păun - Ștefănescu, Rodriguez, Gheorghe - Safranko
  • Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjortuft, Bjorkan - Bronboek, Berg, Brunstad Fet - Gulliksen, Moumbagna, Pellegrin