Jucătorul de la FCSB luat în vizor de Ilie Dumitrescu: "Nu știu ce se întâmplă cu el!"

FCSB fc voluntari Florinel Coman Ilie Dumitrescu Octavian Popescu Superliga
Data publicarii: Marti 13 Septembrie 2022, 00:00
Data actualizarii: Marti 13 Septembrie 2022, 00:00

FCSB a remizat contra lui FC Voluntari, pe Arena Națională, scor 1-1, în runda a zecea din Liga 1.

FCSB a condus din minutul 82, după golul marcat de David Miculescu, însă finalul a fost de coșmar pentru vicecampioana României, care a rămas în inferioritate numerică din minutul 86, după ce Malcom Edjouma a văzut al doilea cartonaș galben. Tot Nemec și-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri, iar slovacul l-a învins fără emoții pentru Ștefan Târnovanu, stabilind scorul final: FCSB - FC Voluntari 1-1.

Ilie Dumitrescu: "Tavi Popescu nu se simte confortabil, nu înțeleg ce se întâmplă cu el"

După meci, Ilie Dumitrescu a evidențiat problemele celor de la FCSB din zonele laterale, acolo unde jucători precum Radunovic sau Boboc nu au adus centrări extraordinare pentru vârful Compagno.

De asemenea, fostul internațional a spus că nu înțelege ce se întâmplă cu Octavian Popescu, un jucător cu un start modest de campionat, schimbat în minutul 55 al meciului cu FC Voluntari.

"Un joc controlat de FCSB, a avut ocazii importante. Au fost și câteva situații în care l-au pus în valoare pe Compagno, dar centrări chinuite, el a ieșit din fața porții pentru a lovi cu capul. Ai nevoie de consistență în jocul pe benzi pentru a-l pune în valoare. Coman n-a fost într-o seară foarte bună. Ai nevoie ca Boboc sau Radunovic să susțină echipa cu niște centrări. Ok, pe faza defensivă au stat bine în teren, dar ca să pui în valoare un număr 9 autentic ai nevoie de asta. Compagno e un plus pentru echipă în jocul aerian, dar ai nevoie de creativitate, de aportul fundașilor laterali.

Tavi Popescu nu se simte confortabil, nu știu ce se întâmplă cu el. Coman a avut o serie de jocuri bune și probabil n-a avut prospețime în seara astea. Cordea a fost peste tot, cel mai bun jucător al meciului. Inspirat cu Miculescu și Radaslavescu, Miculescu apare foarte bine la finalizare. Șutul lui Radaslavescu... incredibil cum a scos-o Popa cu vârful degetelor, acolo s-ar fi închis meciul. A mai cântărit până la urmă și eliminarea lui Edjouma, al doilea galben", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

FCSB are 8 puncte în opt etape și ocupă locul 13, însă vicecampioana României are două meciuri în minus.

În runda următoare, FCSB va juca pe terenul Universității Craiova, duminică, de la 21:30.