Istvan Kovacs își recunoaște greșeala de la CFR Cluj - Petrolul: "A fost 11 metri, trebuia să fluier"

Istvan Kovacs CFR Cluj Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 14:44
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 16:22

Istvan Kovacs a fost criticat aspru după CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1-0, meci în care le-a refuzat oaspeților două lovituri de la 11 metri.

Meciul din Gruia a avut două faze controversate. Prima, în minutul 32, când portarul Sava a părut să îl împiedice pe Musi în momentul în care s-a ridicat de pe gazon după o respingere. A doua fază s-a petrecut în minutul 48, când, tot după un corner, Ajeti l-a faultat clar în propriul careu pe Pedro Justiniano.

Istvan Kovacs, după CFR Cluj - Petrolul: "A fost 11 metri și trebuia să fluier"

În ambele faze, Istvan Kovacs nu a dictat penalty pentru Petrolul. Centralul din Carei recunoaște acum că ar fi trebuit să dicteze lovitură de la 11 metri pentru Petrolul după faultul lui Ajeti: "A fost 11 metri și trebuia să fluier", a spus centralul, pentru Gazeta Sporturilor.

Totuși, Kovacs neagă varianta lansată de președintele Petrolului, Claudiu Tudor, potrivit căreia Horia Mladinovici, arbitrul din camera VAR, i-a transmis centralului că este penalty, însă a refuzat să revadă faza sau să acorde 11 metri.

Oficialii Petrolulului au răbufnit la adresa celui mai bine cotat arbitru din România după meciul de la Cluj și au anunțat că sunt gata să facă o sesziare la UEFA.

„Ceea ce s-a întâmplat în această seară (n.r. - luni) este strigător la cer. O bătaie de joc la adresa noastră. Așa ceva nu se poate și ne-am dori să nu ne mai arbitreze”, a spus Claudiu Tudor, președintele Petrolului.