Ilie Dumitrescu știe ce va face FCSB și avertizează înaintea derby-ului cu Rapid

Ilie Dumitrescu FCSB Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 26 Mai 2023, 23:50
Data actualizarii: Vineri 26 Mai 2023, 23:48
FCSB va înfrunta Rapid, pe Arena Națională, sâmbătă, de la ora 20:30, în ultim etapă a play-off-ului din Liga 1.

Meciul nu mai are miză în clasament pentru niciuna dintre cele două formații. FCSB a ratat titlul și va încheia pe locul 2, în timp ce Rapid a ratat participarea în competițiile europene și va termina sezonul pe poziția 5.

Ilie Dumitrescu, înainte de FCSB - Rapid

În ciuda faptului că nu există o miză reală, Ilie Dumitrescu se așteaptă ca FCSB să trimită în teren o echipă cât mai apropiată de cea obișnuită. Fostul internațional a numit 4 fotbaliști importanți care ar urma să joace din primul minut și a explicat de ce consideră că ambele echipe ar trebui să trateze serios acest joc.

"E un meci foarte frumos FCSB - Rapid, dar nu există miză. Trebuie să asistăm la un meci deschis, un meci cu goluri. Nu cred că în meciul ăsta vom vedem jucători care joacă mai puțin. Eu nu cred că vor fi multe schimbări în echipă. Olaru va fi, Șut va fi, Coman va fi, Compagno sigur.

Chiar dacă nu există miză, este un meci între două rivale din București și asta contează foarte mult pentru fani. Trebuie să joace și pentru fani!", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

Gigi Becali: ”O să joace și Haruț”

În ultima etapă, cu Rapid, Denis Haruț (24 de ani) va fi aruncat în joc. Fundașul nu a mai jucat pentru FCSB de la începutul lunii februarie, când a prins șapte minute într-un meci cu CFR Cluj, câștigat cu 1-0.

Nu știu acum hotărârea pe care o voi lua. Cu siguranță că la supărare zic, dar am și al doilea gând. Cred că ăla va fi. Doi fundași centrali și un mijlocaș, un dirijor. Ați văzut CFR, fără Deac, ce a fost?

Și chiar și un atacant. Care nu numai să devieze, am nevoie de un atacant care să țină de minge și care să aștepte echipa pe contraatac. Să vedem! O să joace și Haruț, să vedem ce poate. Înclin să iau doi fundași centrali”, a spus Gigi Becali, la începutul acestei săptămâni.