OFICIAL Iasmin Latovlevici, OUT de la FC Argeș! Ultima gafă i-a fost fatală

Iasmin Latovlevici FC Arges Superliga
Data publicarii: Marti 08 Noiembrie 2022, 16:24
Data actualizarii: Marti 08 Noiembrie 2022, 16:24

Iasmin Latovlevici (36 de ani) și-a reziliat contractul cu FC Argeș în plin sezon, la doar trei zile după meciul cu Sepsi OSK, scor 0-5, în care a fost înlocuit după 30 de minute.

Latovlevici a gafat în minutul 27 al meciului cu Sepsi, când a pierdut o minge, iar apoi l-a faultat în careu pe Nicolae Păun, provocând astfel penalty-ul din care adversarii au deschis scorul. La doar trei minute distanță, antrenorul Marius Croitoru a decis să îl scoată de pe teren, înlocuindu-l cu Geani Crețu.

Iasmin Latovlevici și-a reziliat contractul cu FC Argeș

După meci, Daniel Stanciu, directorul executiv al lui FC Argeș, l-a numit pe Latovlevici "gafeurul campionatului", iar fundașul stânga și-a reziliat acum contractul cu formația piteșteană.

"Clubul FC Argeș și fotbalistul Iasmin Latovlevici au ajuns la un acord pentru încetarea raporturilor contractuale pe cale amiabilă. Fundașul în vârstă de 36 de ani, originar din Moldova Nouă, a îmbrăcat tricoul echipei noastre în 40 de partide și a marcat 1 gol", a transmis FC Argeș.

Iasmin Latovlevici, de cinci ori campion al României, juca la FC Argeș din septembrie 2021, după ce anterior evoluase pentru CFR Cluj.

Astfel, Latovlevici este acum liber de contract, însă va putea juca la o altă echipă abia din iarnă.

Mihai Stoica a anticipat plecarea lui Latovlevici de la FC Argeș

După meciul cu Sepsi în care Latovlevici a gafat, Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, explica de ce crede că fundașul va fi înlăturat de la FC Argeș.

"A greșit și când era Compagno la Craiova, i-a pasat cu exteriorul. Mă mir! De regulă, antrenorii nu prea procedează așa, mai ales cu jucătorii cu experiență, cu cei în care au încredere. E posibil chiar să fie cap de linie.

A fost mult mai mare gafa făcută cu FCU Craiova. Aici a fost și Păun inteligent. Nu poți risca o alunecare acolo.

Eu țin la Lato, am trăit momente prețioase împreună. Dar câteodată dă dovadă și pe teren, dar și la interviuri, că e prea nonșalant. Cumva, el simte că e un decar pus să joace fundaș stânga. El așa se simte.

Nu trebuie să te simți decar când ești apărător. Fă preluare cu latul, degajează mingea. Nu încerca să o iei...", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.