Gică Hagi și-a criticat un lider din vestiar după eșecul cu Petrolul: "Începând cu el! Eu zic, eu aud"

Gica Hagi Farul Constanta Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 21:12
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 21:08

Farul Constanța a suferit un nou eșec în Liga 1, 2-3 pe terenul Petrolului, în runda a patra.

După 0-0 la pauză, Petrolul s-a desprins în prima jumătate a actului secund grație golurilor marcate de Jair (48) și Grozav (68). Farul a reușit să restabilească egalitatea în urma reușitelor lui Mateus (73) și Carnat (90), însă ploieștenii au dat lovitura în minutul 90+4, prin Irobiso.

Gică Hagi, după Petrolul - Farul 3-2

După meci, Gică Hagi a criticat greșelile mari din defensiva Farului și s-a referit în special la căpitanul Ionuț Larie, care nu și-ar fi organizat corespunzător defensiva la faza golului al treilea înscris de Petrolul.

"Ăsta e fotbalul. Când primești ușor goluri, atunci e clar că ți se întâmplă. Trebuie să ne apărăm mai bine. Anul trecut nu primeam, acum primim, deci poate să devină o problemă.

Conectarea noastră, atitudinea noastră, determinarea... ele au contat. În atac, facem, dar mai avem și acolo de lucrat. Trebuie să ne apărăm mai bine.

Când am luat golul 3, în apărare erau Artean, Larie și Boli și un portar de 30 de ani, așa că ce pot să mai zic? Începând cu căpitanul echipei! Ce pot să mai zic? Revii de la 0-2, faci 2-2 și să nu ai echilibru? Măcar să nu iei gol, dacă nu dai. Le-am zis, le-am și arătat să vorbească, să organizeze. Tu zici, tu auzi. Și după se întâmplă centrare cu 3 jucători în careu și un vârf. Și am luat gol!

Trebuie să discutăm, să ne punem la un punct. Nu pot să vorbesc despre meciul din Europa, de abia s-a terminat meciul ăsta", a spus Hagi.

Farul Constanța are doar 6 puncte în primele 4 etape și ocupă în prezent locul 5. Pentru campioana României urmează meciul cu Flora Tallinn, din turul 3 preliminar Conference League, joi, de la 20:30.