Gaz Metan - Chindia 0-4. Victorie fără istoric pentru formația antrenată de Emil Săndoi

gaz metan - chindia chindia gaz metan Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2022, 16:05
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2022, 16:56

Chindia Târgoviște s-a impus fără drept de apel în partida din deplasare, cu Gaz Metan Mediaș, câștigând cu 4-0.

Gaz Metan - Chindia 0-4

Final de meci!

Minutul 78 Meciul a fost întrerupt pentru câteva minute după ce fanii medieșeni au arucat cu hârtie igienică pe teren.

• A început Chindia Târgoviște - Academica Clinceni! Start de meci în forță pentru ”lantena roșie” a campionatului

Minutul 77 GOOOL Chindia Târgoviște! Oaspeții își măresc avantajul după ce Popadiuc șutează puternic, iar mingea puțin deviată intră în poartă.

Minutul 46 Gaz Metan Mediaș a efectuat trei schimbări. Junior Francisco în locul lui Harfaș, Matricardi în locul lui Avram și Tala în locul lui Steau.

A început repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 37: GOOOL Chindia! Florea profită de o ieșire greșită a lui Grosz și reia, din cădere, o minge centrată din corner.

Minutul 34: GOOOL Chindia! Florea înscrie pentru 2-0. Chuncukov deviază în interiorul careului către atacantul târgoviștenilor, iar acesta reia cu capul direct în plasa porții adverse.

Minutul 5: GOOOL Chindia! Șerban deschide scorul pentru târgovișteni, cu un șut din întoarcere, din interiorul careului.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Gaz Metan: Grosz - Kanda, Avram, Mathaus, Maxim - Iancu, Harfas - Steau, Ursu, Costea - Gaspar
  • Rezerve: Bumbar, Cîmpean, Covaci, Domsa, Noian, Tala, Matricardi, Junior
  • Chindia: Căbuz - Butean, Pițian, Iacob, Rrumbullaku - Șerban, Dulca, Passaglia, Sila - Florea, Chunchukov
  • Rezerve: Rusu, Cantave, Kocic, Martac, Celea, Corbu, Popadiuc, Atanase, Moldovan

Medieșenii trec prin cea mai delicată perioadă din istoria clubului. Au fost depunctați de mai multe ori și au ajuns pe ultimul loc în Liga 1, cu 14 puncte, la egalitate cu Academica Clinceni.

S-a zvonit că meciul cu Chindia va fi ultimul pentru Gaz Metan, echipa urmând să se retragă din campionat chiar înainte de startul play-out-ului. Eric de Oliveira a lăsat de înțeles că echipa va continua, în cele din urmă, și va încerca să termine sezonul, în ciuda problemelor financiare din ce în ce mai mari.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște, favorită clară în fața puștilor de la Gaz Metan, este pe locul 12, cu 32 de puncte, iar o victorie ar putea s-o ducă pe locul 11.

”Azi dimineaţă am primit vestea, acum s-a confirmat şi eram sigur de lucrul acesta pentru că FRF şi LPF nu ar fi vrut ca vreo echipă să se retragă. Din câte am înţeles, dacă o echipă se retrage, e mai dificil cu banii. E bine să termine campionatul Mediaş, dar nu avem siguranţa că nu va fi desfiinţată.

Cei de la echipă nu primesc nimic. Au fost plătiţi jucătorii când au fost viraţi banii de la primărie. Au fost plătiţi o lună, iar în plus furnizorii au primit şi ei banii. Am vorbit acum câteva zile cu un prieten de la Făgăraş care voia să trimită bani, să ajute. Am făcut un grătar. E destul de greu, dar trebuie să fim lângă copii. E o ruşine prin ce trecem. Trebuie să fim alături de copiii aceştia, care joacă la Mediaş”, a spus Eric de Oliveira, la Look Sport.