Fotbalistul remarcat de Daniel Pancu, după Sepsi OSK - Universitatea Craiova: „Tehnică extraordinară! Sclipitor”

Sepsi OSK - Universitatea Craiova Daniel Pancu Superliga Superliga Daniel Pancu
Data publicarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 08:18
Data actualizarii: Sambata 22 Aprilie 2023, 08:18

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul cinci din play-off-ul Superligii.

În sezonul regulat, echipele au remizat în tur, scor 2-2, iar în retur, oltenii s-au impus cu 1-0. Acum, Sepsi OSK și Universitatea Craiova și-au dat întâlnire pe arena gazdelor din Sfântu Gheorghe, meci încheiat 1-2.

Fotbalistul remarcat de Daniel Pancu, după Sepsi - Universitatea Craiova: „Tehnică extraordinară! Sclipitor”

Daniel Pancu, fost internațional român, a vorbit despre jocul de vineri seară și a evidențiat tehnica „extraordinară” de care a dat dovadă Jovan Markovic, atacantul Universității Craiova, cotat la 1.2 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

„Probabil Eugen Neagoe se bazează că are o bancă foarte bună. Astăzi, au intrat Roguljic și Markovic și imediat, într-un moment foarte greu, după ce rămăseseră în 10, pasă de calitate Roguljic și gol Markovic. Pasa e calitatea de bază a lui Roguljic, o tehnică extraordinară, un jucător sclipitor în multe momente.

Nu știu de ce nu a ajuns (n.r.- la un nivel mai bun), pentru că a fost la Salzburg, o echipă foarte bună în Europa. Markovic nu s-a pierdut cu firea în fața portarului, a luat decizia corectă și a marcat. O victorie absolut meritată, nu s-a pus problema învingătoarei”, a spus Daniel Pancu, potrivit Digi Sport.

Sepsi - Universitatea Craiova 1-2

După o primă repriză tăcută, Universitatea Craiova a dat lovitura în partea secundă a meciului. Alexandru Crețu l-a învins pe Roland Niczuly în minutul 49 și a deschis scorul.

În minutul 63, același jucător a văzut cartonașul roșu, dar asta nu i-a împiedicat pe olteni să mai marcheze o dată. Jovan Markovic a majorat diferența, în minutul 66.

Pe final, când totul părea că meciul se va termina 0-2, Sepsi a redus diferența, dar prea târziu ca să mai poată smulgă un rezultat de egalitate. Marius Ștefănescu a redus diferența la un gol, în minutul 90+5.