Fotbalistul de la Rapid remarcat de Dumitru Dragomir: „Nu există un alt închizător mai bun decât el!”

Rapid Dumitru Dragomir Superliga Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 18:40
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 18:38

Rapid a remizat cu Farul, scor 1-1, în ultima partidă din Superligă.

"Omul-senzație" al meciului a fost Alexandru Albu, închizătorul Rapidului cotat la 1.3 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Dumitru Dragomir, fostul președinte LPF, a vorbit despre câțiva jucători ai giuleștenilor, evidențiind faptul că Albu este cel mai bun mijlocaș defensiv din țară.

„Echipa lui Mutu a jucat foarte bine. Mi-a plăcut Onea, fundașul dreapta, și Albu. Nu ai cum să-l scoți pe Albu. Un meci n-a jucat Albu și Rapidul a pierdut. (n.r. Albu ar trebui luat la națională?) Părerea mea e că în țară nu există un alt închizător mai bun decât Albu.

Sefer vrea să tragă prea mult la poartă. Exagerează cu trasul ăsta la poartă. Tragi la poartă când ai poziție bună. Dar nu e fotbalist rău, e de viitor. E fotbalist cu o cotă mare. El și Moldovan”, a concluzionat Dumitru Dragomir, potrivit ProSport.

Rapid București - Farul Constanța 1-1

Farul Constanța a intrat mai bine în joc. Denis Alibec a înscris un gol fantastic după o pasă pe măsură oferită de Grameni, în minutul 20.

În partea a doua a meciului, Rapid a controlat jocul pe măsură. Cristi Săpunaru a restabilit egalitatea în minutul 52, din centrarea lui Ioniță II.

Pe final, giuleștenii au fost aproape de a smulge victoria, însă golul magistral al lui Emmers a fost anulat de intervenția VAR.

Scorul a rămas 1-1, iar ambele echipe au plecat acasă cu câte un punct, după un derby pe măsură pe Stadionul "Giulești - Valentin Stănescu".

Echipele de start:

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Emmers - Sefer, Luckassen, Ioniță
  • Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Artean, Băluță, Grameni - Alibec, Munteanu, Pitu