Florin Răducioiu, dat pe spate de un jucător al Universității Craiova: „E ca Hagi, Maradona. Pictează pe teren”

Florin Raducioiu alex mitrita Universitatea Craiova Superliga Florin Răducioiu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 09:52
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 09:56

Universitatea Craiova a obținut o victorie clară împotriva echipei Politehnica Iași, cu scorul de 4-1 (0-1), într-un meci desfășurat sâmbătă seara în deplasare, în cadrul etapei a cincea a Superligii.

Partida a avut parte de o schimbare spectaculoasă de ritm, în special datorită evoluție lui Mitriță. În prima repriză, jucătorul oltenilor nu prea s-a văzut pe teren, însă în a doua repriză și-a arătat adevărata valoare.

„Mitriţă e senzaţional, a pictat pe teren! A fost inexistent în prima repriză, dar în a doua repriză a fost altceva. E un jucător fantastic. Victoria este 90 la sută datorită lui, datorită a ceea ce a inventat, ca ceea e a făcut cu mingea.

Mă încântă acest jucător, are o biomecanică rapidă, tipică jucătorilor scunzi, ca Hagi, Maradona. Felicitări lui, mi-a plăcut mult de Mitriţă! Craiova a avut multe probleme în atac, dar Mitriţă a luminat jocul”, a spus Florin Răducioiu, potrivit Primasport.

Mitriță a marcat primul său gol de la revenirea la Universitatea Craiova. Ca urmare a acestui succes, echipa olteană a urcat pe locul secund în clasamentul Superligii.

De partea cealaltă, Poli Iaşi rămâne cu o singură victorie (şi patru înfrângeri), în deplasare cu campioana Farul.