Florin Prunea, verdict crunt înainte de România - Kosovo

România - Kosovo Florin Prunea Superliga Florin Prunea
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 09:16
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 09:15

Naționala României va primi vizita celor de la Kosovo marți, 12 septembrie, de la ora 21:45.

Cele două echipe se vor înfrunta pe Arena Națională în meciul care contează pentru a șasea etapă din preliminariile pentru calificările la Campionatul European din 2024.

Florin Prunea, fost internațional român, a vorbit înainte de România - Kosovo și a evidențiat faptul că nu știe cu ce plus pot veni tricolorii, după un joc modest acasă cu Israel.

De asemenea, Florin Prunea a evidențiat că Edward Iordănescu nu are un vârf care poate ajuta naționala. Denis Alibec, George Pușcaș și Daniel Bîrligea sunt cei trei atacanți convocați de selecționer.

„Din păcate, oricine ar face schimbări, dar cei care vin de pe bancă nu au aduc un plus. Din contră, problemele au fost și mai mari. Nu știu dacă Edi va schimba și mai mult.

La mijloc, poate. În față ce să faci? Poate să apară Bîrilgea. În rest, noi nu avem un atacant care să ne ajute. Ei vin cu unul care a dat două goluri aseară Elveției”, a spus Florin Prunea, potrivit DigiSport.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).