Florin Prunea critică și el naționala: "Ferească Dumnezeu"

Romania - Israel Florin Prunea Preliminariile EURO 2024 Superliga Florin Prunea
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 10:36
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 10:41

România - Israel s-a încheiat 1-1.

Selecționata lui Edward Iordănescu a obținut un singur punct din confruntarea cu naționala Israelului de sâmbătă seară. Tricolorii se vor pregăti, acum, de meciul cu Kosovo de marți (12 septembrie), ora 21:45.

Florin Prunea, fost internațional român, a vorbit despre evoluția echipei naționale de fotbal a României și a remarcat faptul că reprezentativa s-a afișat într-o manieră dezastruoasă în fața propriilor fani.

De asemenea, Florin Prunea a evidențiat că norocul tricolorilor a fost că Belarus s-a împiedicat cu Andorra (0-0) și că rămân în grafic pentru o calificare la Campionatul European din 2024.

„Ce să facem acum, să ne băgăm pe sub pământ și să spunem că avem șanse? Știi care e norocul nostru? Că nu a câștigat Belarusul. Ce să le spunem la oameni? Vin 50,000 pe stadion, e posibil să ne afișăm în maniera asta?

Știi care e marele câștig de aseară? Toți jucătorii și antrenorii au avut un discurs corect. De abia acum cred eu că începem preliminariile astea. Ca joc suntem penibili. Păi noi nu putem să câștigăm un joc calumea.

Suntem în cea mai slabă grupă din istoria preliminariilor Campionatului European”.

Pierdem următorul joc, doamne ferește, și ce facem după? Plângem? Antrenorul Israelului era cu zâmbetul pe buze după meci. Ferească Dumnezeu să jucăm un meci de calificare cu Israelul”, a spus Florin Prunea la televiziunae DigiSport.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).