Romania - Israel Arena Nationala Preliminariile EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 10:09
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 11:41

România - Israel s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au întâlnit pe Arena Națională în meciul care a contat pentru etapa a cincea din preliminariile EURO 2024. Denis Alibec (minutul 27) și Oscar Gloukh (minutul 53) au fost cei care și-au trecut numele pe tabela de marcaj.

Cele mai tari imagini de la România - Israel

În urma rezultatului de egalitate, România a ajuns la nouă puncte după cinci etape disputate în preliminariile EURO 2024. În fapt, toate rezultatele din runda a cincea a Grupei I au fost de egalitate, iar clasamentul nu s-a schimbat (Kosovo - Elveția 2-2, Andorra - Belarus 0-0)

Echipele de start

România: Moldovan - Manea, Burcă, Drăgușin, Bancu - M. Marin, R. Marin - Sorescu, Stanciu, Coman - Alibec

Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Hagi, Rus, Olaru, Moruțan, Camora

Israel: Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Lavi, Dor Peretz, Solomon, Goldberg, Turgeman, Gloukh,17. Jehezkel, Revivo

Rezerve: Peretz, Jarafi – Jaber, Lemkin, Safuri, Weissman, Kinda, Kanichowsky, Abu Fani, Baribo, David, Davidzada

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).