EXCLUSIV Federico Piovaccari a urmărit-o pe FCSB în acest sezon și a tras imediat concluzia

FCSB federico piovaccari Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 19:08
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 19:08

Federico Piovaccari (39 de ani) evoluează în prezent la San Cristobal în liga inferioară a Spaniei.

În perioada iulie 2013 - iunie 2014, Federico Piovaccari a fost trimis sub formă de împrumut în România, la FCSB, de la Sampdoria. Și-a trecut atunci în cont Campionatul României și Supercupa României.

• În actuala stagiune, FCSB e prima clasată cu 46 de puncte. Formația dirijată de Elias Charalambous se situează la 11 lungimi de ocupanta poziției secunde, Farul Constanța, în play-off-ul Superligii României

Federico Piovaccari a dezvăluit că a urmărit-o pe FCSB de-a lungul timpului. Atacantul italian a menționat, de asemenea, că roș-albaștrii merită să câștige titlul în sezonul în curs și speră ca echipa să revină în UEFA Champions League.

”Am urmărit sezonul din România, pentru că încă mă uit să văd ce face FCSB. S-a descurcat foarte bine, chiar merită să ia titlul în acest an și sper să poată juca din nou în Champions League, deși știu că traseul e mai dificil acum”, a spus Federico Piovaccari într-un interviu pentru Sport.ro.

Vârful de 1,80 m născut la Gallarate a bifat 43 de apariții în echipamentul FCSB-ului, a reușit să marcheze 16 goluri și să paseze decisiv în nu mai puțin de șase situații diferite, în peste 2000 de minute petrecute la club.

Sepsi - FCSB 2-2

Florinel Coman a deschis scorul în minutul nouă, din pasa lui Darius Olaru. Șeptarul FCSB-ului s-a accidentat însă 10 minute mai târziu și a fost înlocuit de David Miculescu.

Roland Varga a restabilit egalitatea în minutul 22, doar că Miculescu a readus prima clasată în avantaj 12 minute mai târziu. În actul secund, Florin Ștefan a setat scorul meciului în minutul 70: 2-2.