FCSB, luată peste picior de fanii arădeni! Ce au putut să le strige "roș-albaștrilor" pe parcursul meciului

FCSB galerie UTA Gigi Becali Stadionul Francisc von Neuman UTA Arad Superliga
Data publicarii: Luni 02 August 2021, 10:26
Data actualizarii: Luni 02 August 2021, 10:40

Fanii arădeni au venit în număr foarte mare la meciul cu FCSB și câțiva spectatori hâtri au ridiculizat rezultatele FCSB și schimbările efectuate în prima repriză, considerate ca fiind dictate de patron.

FCSB a scos un egal in extremis la Arad, după ce Ubbink a deschis scorul pentru UTA (20), iar Ianis Stoica a egalat în finalul paridei (90). Rezultatul echipei antrenate de Dinu Todoran și Mihai Pintilii a fost din nou dezamăgitor, după egalul cu FC Botoșani (0-0), din prima etapă a acestui sezon, și eliminarea în fața lui Șahtior Karagandy, în turul al doilea preliminar al Conference League.

SCHIMBARILE DIN PRIMA REPRIZĂ, RIDICULIZATE DE SPECTATORI

Staff-ul tehnic a cerut patru schimbări încă din primele 45 de minute, cu Oaidă, I. Cristea și Dumiter, înlocuiți de Olaru, V. Crețu și Cordea, în minutul 34, iar Coman a intrat în locul lui Ov. Popescu, în minutul 45.

Câțiva fani arădeni mucaliți au speculat momentul acestor înlocuiri, spre amuzamentul spectatorilor din jurul lor, strigând "Dinule, raspunde la telefon. Sunt eu, șeful tău!", "A sunat nea Gigi ca să îl schimbați și pe Tănase!", "Alo, 112! Avem nevoie de încă o schimbare!" și "În Kazahstan a fost scump roamingul?". La conferința de presă de la finalul partidei, Todoran a fost deranjat de întrebările jurnaliștilor, care l-au chestionat dacă schimbările au fost alegerea sa sau a patronului Gigi Becali.

Un alt moment neplăcut pentru "roș-albaști" s-a petrecut pe parcursul meciului, când o mare parte a fanilor gazdelor a scandat "Ole, ole, ola, Steaua înseamnă CSA!", cu trimitere la lupta dintre Gigi Becali și MApN pentru marca "Steaua" și palmaresul istoric al echipei.

Scandarea nu a fost întâmplătoare, pentru că galeria arădeană, care în trecut era înfrățită cu cea a lui Dinamo, se află acum în termeni foarte buni cu Peluza Sud, grupul de ultrași contestatari vehemenți ai lui Gigi Becali, care susțin Steaua, echipă din Liga 2. Bucureștenii au fost susținuți la Arad de doar 20 de fani, care nu au putut acoperi scandărea.

De asemenea, câțiva spectatori din apropierea băncii tehnice a FCSB le-au adresat antrenorilor și jucătorilor de rezervă bucureșteni mai multe mesaje haioase în privința eliminării echipei din preliminariile Conference League, batjocorind evoluția din partida cu un adversar considerat mult mai slab.

RECORD DE ASISTENȚĂ LA ARAD PENTRU ULTIMELE 19 SEZOANE

La partida de pe stadionul "Francisc von Neuman" au asistat aproape 9.500 de spectatori, adică 75% din capacitatea arenei de 12.584 locuri, inaugurate în august 2020. După modificarea protocolului, clubul arădean a suplimentat numărul de bilete, iar acestea s-au vândut în timp record.

Prezența de la acest meci a fost cea mai ridicată asistență din ultimele 19 sezoane pentru UTA. Ultima partidă cu prezență numeroasă a fost chiar contra Stelei, în sezonul 2002-2003, când au intrat pe stadion aproximativ 11.000 de fani.