FCSB - Farul 2-1 | Tavi Popescu, spumos la flash-interviu: „Sper să ieșim campioni!” / „Nu vă spun, aud adversarii”

fcsb - farul Superliga tavi popescu Superliga Tavi Popescu
Data publicarii: Luni 17 Aprilie 2023, 23:16
Data actualizarii: Luni 17 Aprilie 2023, 23:15

FCSB a învins-o pe Farul, scor 2-1.

După meci, Tavi Popescu a evidențiat faptul că „roș-albaștrii” sunt pe drumul cel bun și că își dorește deosebit de mult să reușească în cele din urmă să cucerească titlul în Superligă!

„De câte ori sunt folosit, nu contează pe ce post, trebuie să-mi ajut echipa. Mergem mai departe și important e că am reușit să luăm cele trei puncte. (n.r. cu ce rămâi după meciul ăsta?) Cu cele trei puncte!

Da, suntem pe drumul cel bun. Suntem așa de câteva luni bune. Știm și să suferim, s-a văzut în a doua repriză că ne-am apărat destul de bine. Sper să ieșim campioni, la final!

Trebuie să învățăm din greșeli. În fiecare an, ba un gol din ofsaid, ba o mână ieșită din nisip. Anul ăsta, cred că suntem 100% pregătiți să luăm campionatul. (n.r. Ce te-a sfătuit antrenorul?) Nu pot să spun, că aud adversarii”, a spus Tavi Popescu, după meci.

FCSB - Farul Constanța 2-1

În urma unui start în forță al echipei de la malul mării, „roș-albaștrii” au fost cei care au dat lovitura pe tabela de marcaj, în cele din urmă. Andrea Compagno (35') a fructificat o lovitură de la 11 metri, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la monitor și a luat decizia de a oferi celor de la FCSB un penalty.

În repriza secundă, Florinel Coman (47') a luat o acțiune în propriile mâini și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă. Winger-ul formației dirijate de Elias Charalambous a dus, astfel, scorul la 2-0, dar Farul Constanța a dat semne de revenire și a redus din diferență, prin Enes Sali (52').

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al centralului Istvan Kovacs, iar FCSB a reușit să o învingă pe Farul Constanța pentru prima dată în această stagiune, după ce Gică Hagi a reușit să-i bată pe „roș-albaștri” în ambele partide din sezonul regulat al primului eșalon al României.