FCSB Istvan Kovacs Iulian Cristea Paul Papp Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 22:23
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 22:34

FCSB a învins Universitatea Craiova, scor 1-0 și a rămas cu șanse importante în lupta la titlu cu CFR Cluj.

Unicul gol al meciului a fost marcat de surpriza Ivan Mamut, în minutul 87. Croatul a reluat cu călcâiul în plasă după o pasă a lui Radunovic și a înscris pentru prima dată în tricoul lui FCSB, chiar contra fostei sale echipe.

FCSB, dezavantajată de Istvan Kovacs la Craiova

Cu câteva minute înainte de golul lui Mamut, FCSB a solicitat un penalty la un duel în careul oltenilor între Paul Papp și Iulian Cristea, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Fostul arbitru FIFA Marius Avram crede că Istvan Kovacs a luat decizia greșită, iar FCSB ar fi trebuit să primească penalty la momentul respectiv.

"La faza din minutul 79, Paul Papp îl lovește în spate pe Cristea. Intră în el, provocându-i căderea. Jucătorul de la FCSB urmărea mingea și nu îi blochează în niciun fel înaintarea fundașului craiovean. Este un atac neglijent al lui Papp, care ar fi trebuit sancționat cu lovitură de la 11 metri", a spus Marius Avram, pentru Prosport.

De asemenea, FCSB a mai cerut un penalty în prima repriză, la un duel între Marius Constantin și Ianis Stoica. Ambii jucători s-au prăbușit în careul oltenilor, însă Istvan Kovacs nu a dictat nimic. Fostul arbitru Constantin Zotta spune că atacantul lui FCSB a fost faultat, iar oaspeții ar fi trebuit să primească lovitură de la 11 metri.

"Kovacs trebuie să acorde penalty pentru FCSB. Ianis Stoica are mâna în față, vrea să alerge, să scape de Marius. Se vede foarte bine cum se întinde tricoul. E penalty evident", a spus Constantin Zotta, la Orange Sport.

CFR Cluj (54p) va juca în următoarea etapă cu Universitatea Craiova, acasă, în timp ce FCSB (52p) va evolua contra lui FC Voluntari, în deplasare. În ultima etapă a campionatului, cele două se vor întâlni în meci direct, cu bucureștenii gazde.