FC Voluntari - Oțelul Galați 1-1.| Trupa lui Dorinel Munteanu, neînvinsă în toate cele patru meciuri din play-off

FC Voluntari - Oțelul Galați fc voluntari Otelul Galati Superliga Dorinel Munteanu
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 18:56
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 19:09

Meciul dintre FC Voluntari și Oțelul Galați poate fi urmărit de la ora 17:00 în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

FC Voluntari - Oțelul Galați 1-0

Minutul 90+7: Final de meci!

Minutul 90+4: GOOOOL Oțelul! João Lameira restabilește egalitatea! Ce nebunie pe arena "Anghel Iordănescu".

• Dorinel Munteanu

Minutul 90: Ștefan Bodișteanu a văzut și el cartonașul galben.

Minutul 90: Cartonașul galben i-a fost arătat lui Cîrjan.

Minutul 57: Ștefan Bodișteanu pătrunde în careu și șutează, dar balonul a fost respins în corner.

Minutul 48: Ljuban Crepulja încearcă un o execuție de la distanță, dar balonul ajunge în tribune.

Minutul 45: A început repriza secundă la Voluntari!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 32: Răzvan Tănasă primește un cartonaș galben.

Minutul 21: GOOOOL Voluntari! Andrei Dumiter deschide scorul pentru ilfoveni!

Minutul 12: În urma loviturii libere, Igor Armaș trimite cu capul spre poartă, dar portarul reține fără probleme.

Minutul 11:  Ghiocel a primit un cartonaș galben.

Minutul 12: Voluntari primește o lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă.

Minutul 5: Oțelul primește un corner. Frederic încearcă să creeze o fază periculoasă dar nu găsește niciun coechipier.

Minutul 1: Start de meci pe stadionul "Anghel Iordanescu" din Voluntari.

Echipele de start

Voluntari: Vâlceanu, Ricardinho, Matricardi, Armaș, Boboc, Rață, Crepulja, Aliji, Dumiter, Nemec, D. Andrei

Rezerve: J. Fernandez, Cascini, A. Ciobanu, Paz, Turda, Lambrinoc, Droppa, Merloi, D. Florea, Carnat, Răduț, R. Popescu

Antrenor: Florin Pîrvu

Oțelul Galați: Pap, Zhelev, Cisse, Ghiocel, Miguel Silva, Cisotti, Zivulic, Teles, Maciel, Rusevic, R. Tănasă

Rezerve: R. Stoian, G. Cîrjan, Al. Pop, Jardan, I. Neagu, Adăscăliței, Bodișteanu, Lameira, Malle, Yabre, S. Rus, Gaitan

Antrenor: Dorinel Munteanu

Ilfovenii sunt ”pe val” după ce Florin Pârvu a preluat echipa. Au câștigat ultimele două meciuri din campionat, iar rezultatele i-au ajutat să iasă, momentan, din zona retrogradabilă. În plus, Voluntariul s-a calificat și în semifinalele Cupei României, acolo unde va întâlni divizionara secundă Corvinul Hunedoara.

FC Voluntari - Oțelul Galați, ora 17:00, LIVE TEXT

FC Voluntari are 20 de puncte înainte de această etapă, iar cu un succes se poate distanța și mai mult de ultimul loc de baraj.

De partea cealaltă, Oțelul Galați este singura echipă care are trei victorii din trei meciuri în play-out. Moldovenii sunt pe locul zece, cu 26 de puncte, și par să fi scăpat de emoții cu privire la salvarea de la retrogradare.

Un succes ar putea s-o ducă pe Oțelul Galați în zona locurilor fruntașe din play-out, cu șanse bune pentru un baraj de cupe europene.

Patru victorii, cinci remize şi şapte înfrângeri au înregistrat ilfovenii pe teren propriu în campionatul curent. De partea cealaltă, gălăţenii s-au impus în cinci dintre cele 16 deplasări din SuperLigă, iar de alte opt ori au terminat la egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în ediţia curentă, când au terminat la egalitate ambele meciuri din sezonul regulat, 2-2 la Galaţi (marcatori J. Cisotti, Al. Pop / A. Dumiter, A. Niţă) şi 1-1 pe arena „Anghel Iordănescu" din Voluntari (goluri înscrise de R. Boboc / J. Cisse).