FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-0 | Ilfovenii pun capăt unei serii de 12 meciuri fără victorie

fc voluntari FC Hermannstadt play-out Superliga
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 19:23
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 19:24

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre FC Voluntari și FC Hermannstadt LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-0

Final de meci!

Minutul 70 - GOOOL FC Voluntari! Merloi transformă lovitura de pedeapsă obținută în urma unui henț comis de Butean în interiorul careului.

Minutul 56 - Ocazie pentru FC Hermannstadt! Balaure șutează din prima, în forţă aproape de vinclu, însă mingea se oprește în bară.

Minutul 49 - Ocazie pentru FC Voluntari! Andrei șutează din unghi, de la marginea careului, dar portarul advers respinge în corner.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 13 - Ocazie pentru FC Hermannstadt! Neguţ îl depășește pe Matricardi şi reia cu efect din interiorul careului, dar Vâlceanu respinge spectaculos.

Minutul 9 - Ocazie pentru FC Voluntari! Dumiter profită de o eroare a apărării şi reia din careu, însă Căbuz are o intervenție bună.

Minutul 1 - Start de meci!

Echipele de start

• FC Voluntari: Vâlceanu - Matricardi, Armaș, Ricardinho - Boboc, Ciobanu, Crepulja, Aliji - Rață, Dumiter, Andrei
  • FC Hermannstadt: Căbuz - Butean, Bejan, Stoica, Opruț - Balaure, Murgia, Mino, Jipa - Neguț, Paraschiv

știre inițială

FC Voluntari - FC Hermannstadt, primul meci din Superligă după pauza de campionat datorată partidelor de pregătire ale echipei naționale, se joacă de la ora 17:30, LIVE TEXT pe Sport.ro, în cadrul etapei a doua din play-out.

Gazdele, penultimul loc cu 14 puncte, întâlnesc o echipă din Sibiu care are șanse bune să câștige play-out-ul (locul 2 acum, cu 23 de puncte), chiar dacă FC Hermannstadt nu are drept de joc în cupele europene și, deci, nu ar putea evolua în barajul de Conference League.

Dacă nu pierde azi, FC Voluntari urcă în clasament și o trimite pe Dinamo pe penultimul loc, echivalent cu retrogradarea directă.

FC Voluntari nu a mai câștigat în Superligă de anul trecut

9 decembrie 2023, Rapid - FC Voluntari 1-2: a fost ultimul succes bifat de ilfoveni în campionat. Au urmat patru remize şi opt înfrângeri.

10 victorii a reuşit gruparea sibiană în acest sezon, însă doar una a fost pe teren advers (23 iulie 2023, Poli Iaşi - FC Hermannstadt 1-3).

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 16 ori, de cinci ori s-au impus ilfovenii, de şase ori au câştigat sibienii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate, informează LPF pe site-ul oficial.

Cea mai recentă confruntare directă: 5 februarie 2024, FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-1, goluri marcate de Daniel Florea, respectiv Daniel Paraschiv.