FCSB adrian sut Rapid Sebastian Coltescu Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 22:04
Data actualizarii: Duminica 06 Noiembrie 2022, 22:06

FCSB a marcat două goluri în prima jumătate de oră a meciului cu Rapid, care se dispută pe Arena Națională, în runda cu numărul 17 din Superliga.

Fază controversată în FCSB - Rapid. Colțescu a validat golul la care giuleștenii au cerut henț

UPDATE, 22:03: Fostul arbitru Marius Avram susține că Sebastian Colțescu și arbitrii din camera VAR au procedat corect validând al doilea gol marcat de FCSB.

"Dacă urmărim ce face Șut când mingea îl lovește în braț, putem observa că el se întoarce cu spatele, încearcă să își tragă brațul cât mai aproape de corp, iar mingea îl lovește undeva între corp și braț, el nemărindu-și aria corpului cu ajutorul brațului.

Dacă Șut marca el, golul ar fi fost anulat, dar având în vedere că mingea a ajuns la un coechipier și el a înscris, este gol valabil. Este gol valabil, gol corect", a spus Marius Avram, la Digisport.

Știrea inițială

FCSB a deschis scorul în minutul 14, prin Andrei Cordea, iar vicecampioana și-a majorat avantajul un sfert de oră mai târziu, când Andrea Compagno l-a învins pe Horațiu Moldovan și a făcut 2-0.

Golul a avut nevoie de intervenția VAR pentru a fi validat. Faza a plecat după o degajare greșită a lui Alexandru Ioniță. Ulterior, mingea a ajuns la Cristi Săpunaru, care a degajat și el greșit, direct în Adrian Șut, aflat foarte aproape de el, astfel că balonul a ricoșat la Andrea Compagno. Italianul rămas singur cu Moldovan și a marcat cu un șut în diagonală.

Reluările TV au părut să arate că mingea l-a lovit pe Adrian Șut în braț, care încerca să se ferească având mâna depărtată de corp.

După aproape doi minute de consultări cu arbitrii din camera VAR, centralul Sebastian Colțescu a decis să valideze golul, astfel că FCSB a trecut în avantaj, 2-0, în ciuda protestelor jucătorilor Rapidului.