Fara 9 jucatori, o noua echipa! Parvulescu e noul Tanase, Chipciu capitan! Tibi Balan e numarul 10! Cum a transformat Reghe Steaua in 7 zile:

Laurentiu Reghecampf Superliga
Data publicarii: Sambata 08 Septembrie 2012, 21:13
Data actualizarii: Duminica 09 Septembrie 2012, 02:46

LUDOGORETS 1-1 STEAUA | Fara cei mai buni 9 jucatori lot, Steaua a obtinut un egal in in fata campioanei Bulgariei.

Reghecampf a profitat de pauza competitionala datorata meciurilor nationalei din Preliminariile pentru Mondial si a mers in Bulgaria sa isi masoare fortele cu Ludogorets, campioana sezonului trecut.

Fara cei mai buni 9 jucatori in lot - Tatarusanu, Chiriches, Georgievski, Bourceanu, Pintilii, Tanase, Adi Popa, Filip si Rusescu - antrenorul Stelei a fost nevoit sa modifice radical sistemul de joc, prilej excelent pentru multi jucatori sa arate ca merita sa prinda primul 11 in echipa Stelei.

Reghecampf a schimbat din start asezarea cu care ne-a obisnuit in acest sezon, trecand de la 4-2-3-1, la un 4-4-2 mult mai ofensiv. Steaua a fost nevoita sa se aseze astfel in teren, in conditiile in care nu a avut doi inchizatori "de meserie" in lotul deplasat la Razgrad.

PORTARII

Stanca, Cojocaru

Reghe a inceput meciul cu Stanca in poarta, care insa nu a avut prea multe de facut in prima repriza. A avut interventii sigure cand a fost nevoie de el, fara sa se complice.

In finalul meciului, Stanca i-a lasat locul tanarului Cojocaru, cel care a intervenit entuziasmant la cateva actiuni periculoase ale bulgarilor. Un portar de perspectiva, care poate creste mult in urmatorii ani.

FUNDASII

Matei, Dumitras, Szukala, Gardos, Puskas, Latovlevici

Gabi Matei, Szukala, Gardos si Latovlevici - aceasta a fost formula cu care a inceput Steaua in defensiva. Matei, venit dupa o accidentare care l-a tinut aproape un an departe de teren, a fost schimbat la pauza. Si-a facut treaba in aparare, dar nu a prea urcat in sprijinul actiunilor de atac. Latovlevici a avut cateva interventii nesigure si un marcaj neglijent la Quixada, la faza din care bulgarii au reusit egalarea. Szukala nu a iesit in evidenta, dar asta poate fi considerata o bila alba. Gardos a alergat mult si a terminat jocul pe postul de mijlocas la inchidere.

In repriza a doua, Dumitras i-a luat locul lui Matei in banda dreapta, iar Puskas a jucat fundas central in locul lui Gardos.

MIJLOCASII

Chipciu, Tibi Balan, Iulian Rosu, Parvulescu

In linia mediana, Steaua a venit cu cateva surprize. A jucat intr-un sistem clasic, cu Parvulescu si Chipciu pe benzi; Prepelita si Tibi Balan in centru.

O asezare mult mai ofensiva fata de cea cu care ne-a obisnuit Reghecampf, cu Tibi Balan jucand ca in vremurile bune. Un adevarat coordonator, care a legat excelent jocul la mijlocul terenului. Chipciu a evoluat in dreapta, cu multe intrari in centru, iar Parvulescu i-a tinut locul lui Tanase in partea stanga. Poate fi o solutie de avarie pentru meciurile Stelei din aceast sezon.

In repriza a doua, Iulian Rosu i-a luat locul lui Prepelita, iar Gardos a fost avansat in rolul de inchizator.

ATACANTII

Mihai Costea, Rocha, Machado

Steaua a inceput meciul cu Mihai Costea si Rocha in atac, ambii destul de timizi in fata careului bulgar. Rocha si-a facut insa datoria, cu golul marcat in minutul 60, in timp ce Costea Jr. trebuie sa mai astepte o noua sansa de a demostra ca nu este un atacant expirat.

In repriza a doua, Machado i-a luat locul lui Rocha.

FIFA 13 reinventeaza fotbalul pe calculator. Cum va arata jocul de care si Messi va ramane surprins

De punctat faptul ca nici Ludogorets nu si-a putut folosi 4 jucatori importanti, convocati la lotul national - Yordan Minev, Svetoslav Dyakov, Emil Gargorov (capitanul echipei) si Ivan Stoyanov (golgheterul sezonului trecut).

REZUMATUL PARTIDEI LUDOGORETS 1-1 STEAUA