Dumitru Dragomir: ”Cu el titular îi spargem pe toți la EURO”

Dumitru Dragomir Denis Alibec EURO 2024 nationala romaniei Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 18:11
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 18:10

EURO 2024 e găzduit de Germania și transmis la vară de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Naționala României se pregătește intensiv de Campionatul European din 2024. În luna martie, selecționata lui Edward Iordănescu a disputat două jocuri de pregătire.

Tricolorii au înfruntat-o pe Irlanda de Nord ”acasă”, la București, pe Arena Națională, scor 1-1, și pe Columbia la Madrid, pe ”Civitas Metropolitano”, scor 2-3.

Dumitru Dragomir, fost președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), susține că Denis Alibec nu trebuie să lipsească de la naționala României și menționează că reprezentativa s-ar distra la EURO 2024 dacă atacantul ar avea sprijinul a doi ”mijlocași buni”.

”Alibec nu ar trebui să lipsească niciodată de la echipa naţională. Simte jocul. Dacă ar avea doi mijlocaşi buni, îi spargem pe toţi cu el. Eu îţi zic, îi spargem la Campionatul European”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.

Denis Alibec este legitimat în acest moment la Muaither SC în primul eșalon al Qatarului. Cotat la 800.000 de euro de site-urile de specialitate, atacantul mai are contract cu qatarezii până la finele actualei stagiuni.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.