Sunt gata sa se bata cu campioana CFR! :) Trei victorii consecutive pentru Dinamo in Liga 1, inca un GOL STRATOSFERIC din afara careului! Aici ai fazele din Dinamo 4-1 Poli Iasi

Dinamo Bucuresti Daniel Pancu Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Vineri 11 Decembrie 2020, 20:23
Data actualizarii: Sambata 12 Decembrie 2020, 00:06

Dinamo s-a impus fara probleme in meciul de pe teren propriu cu Poli Iasi!

DINAMO 4-1 POLI IASI

'Cainii' bifeaza a treia victorie consecutiva in Liga 1, dupa ce au fost condusi cu 1-0 inca din minutul 4. Platini a deschis scorul, insa Sorescu a egalat rapid din penalty, dupa ce Borcea a fost faultat in careu. Prima repriza s-a incheiat la egalitate, 1-1, iar singurele suturi au fost la cele doua goluri.

Dinamo a confirmat din nou in a doua repriza! Nemec si-a dus echipa in avantaj cu o lovitura buna de cap dupa o centrare a lui Sorescu. Golurile de la distanta au devenit 'specialitatea casei' in Stefan cel Mare, iar Anton a reusit sa trimita o torpila de la 30 de metri direct in poarta lui Bosz.

Gueye a stabilit rezultatul final cu un gol in minutul 86, dupa inca o centrare buna a lui Sorescu. Oaspetii puteau reduce din diferenta in minutul 3 de prelungiri, insa Vanzo a ratat penalty-ul obtinut de Calcan.

Clasament Liga 1

FINAL

Min. 93: Vanzo bate prost lovitura de pedeapsa, iar Mejias retine balonul fara probleme!

Min. 92: Penalty pentru Poli Iasi! Puljic il faulteaza pe Calcan in interiorul careului, Fesnic arata punctul cu var.

Min. 86: GOOOOOL DINAMO! Deian Sorescu centreaza puternic din banda dreapta, Gueye ajunge la balon si trimite in poarta!

Min. 77: GOOOOOL DINAMO! Anton suteaza de la 30 de metri si inscrie cu o executie superba!

Min. 70: Dubla schimbare la Poli Iasi! De Iriondo si Critstea ies din teren, in locul lor intra Breeveld si Mensah.

Min. 66: OCAZIE DINAMO! Aleix Garcia ii paseaza perfect lui Sorescu, atacantul preia bine si ii trimite lui Gueye in fata portii, insa atacantul nu reuseste sa ajunga la minge.

Min. 65: Aleix Garcia incearca un sut puternic de la distanta, Bosz e pe faza si respinge balonul in out.

Min. 59: GOOOOOL DINAMO! Sorescu centreaza perfect in interiorul careului pentru lovitura de cap a lui Adam Nemec! Atacantul trimite mingea in poarta fara probleme

Min. 55: OCAZIE POLI IASI! Platini suteaza puternic de la distanta, dar Mejias are noroc si balonul se duce in bara! Cristea a ajuns la minge, insa nu a preluat cum trebuie si a scapat balonul in out.

Min. 53: Schimbare la Poli Iasi! Vanzo intra in locul lui Francisc Cristea.

Min. 46: Gane face prima schimbare la pauza! Gueye intra in locul lui Borcea.

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

Min. 45: Onea il faulteaza pe Borcea si vede cartonasul galben.

Min. 38: Platini il faulteaza pe Garcia si vede cartonasul galben.

Min. 33: Fabbrini vede cartonasul galben dupa o intrare dura!

Min. 16: GOOOL DINAMO! Deian Sorescu transforma lovitura de pedeapsa! Atacantul a trimis in dreapta portarului, care a sarit in directia opusa! Dupa ce au inscris, jucatorii dinamovisti au mers catre tribune pentru a se bucura cu fanii, care s-au strans cu sutele la stadion pentru a-i incuraja.

Min. 15: Penalty pentru Dinamo! Passaglia il faulteaza pe Borcea in interiorul careului, iar Fesnic arata punctul cu var.

Min. 5: GOOOOOL POLI! Cristea a recuperat balonul la centrul terenului, i-a trimis lui Platini, care a trecut fara probleme printre jucatorii lui Dinamo si a sutat puternic din afara careului, direct in poarta!

Min. 3: Prima faza periculoasa a meciului! Busu centreaza bine in careu, dar Anton s-a repliat rapid si a respins in corner.

Min. 1: A inceput meciul!

Ramasa fara mai multi fotbalisti importanti, Dinamo continua sa arate inca bine in privinta 11-lui de start. Singura improvizatie pentru partida cu Poli Iasi e titularizarea lui Isma Lopez in banda stanga a defensivei.

__________________________________________________________________________________

Partida dintre Dinamo Bucuresti si Poli Iasi se joaca in cadrul etapei a 13-a din Liga 1, vineri, de la ora 20:30.

"Cainii" au mari probleme financiare, dar din punct de vedere fotbalistic, echipa antrenata in acest moment de Ionel Gane traverseaza o perioada buna. Dinamo nu a mai pierdut de o luna, avand trei victorii in ultimele trei partide. O eventuala victorie i-ar scoate pe dinamovisti din zona rosie a retrogradarii, cel putin pentru o scurta perioada.

De partea cealalta, Poli Iasi este intr-o situatie total opusa. Echipa lui Daniel Pancu are o serie de sapte meciuri fara victorie in campionat, avand si cea mai slaba aparare din campionat, cu 31 de goluri primite.

Din punct de vedere financiar, ambele formatii trec printr-o perioada neagra. Dinamo si Poli Iasi au restante salariale catre fotbalistii lor, iar investitorii din "Stefan cel Mare" nu s-au tinut nici de ultima promisiune facuta.

Echipele probabile:

Dinamo: Mejias - Sorescu, Puljic, Bejan, Grigore - Garcia, Anton, Camara, Magureanu, Fabbrini - Gueye.

Poli Iasi: Bosz - Cabral, Baxevanos, Angiulli, Mihalache, Onea, Passaglia, Breeveld, de Iriondo - Zajmovic, Stan.