Dinamo, dezavantajată cu FCU Craiova? Un fost arbitru a dat verdictul: „Nu e fault ăsta? E de sport de contact!”

Dinamo Constantin Zotta FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 08:47
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 08:53

Meciul dintre Dinamo și FCU Craiova, 1-2, contând pentru runda a patra din playout, nu a fost lipsit de evenimente.

După succesul din etapa trecută, 2-0 cu Chindia Târgoviște, Dinamo nu a mai putut să obțină un nou rezultat pozitiv și cu FCU Craiova. „Câinii” au fost învinși cu 1-2, chiar dacă au deschis scorul încă din primul minut, prin Christian Irobiso.

Tot atacantul lui Dinamo a fost în prim-plan la o fază controversată petrecută în minutul 12, când Kovacic l-a impins în careu, dar Marian Barbu a considerat că nu sunt consecințe pentru o lovitură de la 11 metri. Nu de aceeași părere a fost și Constantin Zotta. Fostul arbitru consideră că Irobiso a fost faultat categoric și că gruparea din Ștefan cel Mare trebuia să beneficieze de o lovitură de pedeapsă.

Zotta: „Intenția fundașului e să intre în adversarul direct”

„Da, e corect rezultatul. Craiova a fost o echipă consistentă, în special în repriza a doua. Eşanu are o contribuţie mare la golul lui Huyghebaert.

E fault la Irobiso, e împingere, care-i provoacă acea cădere adversarului. E de sport de contact. E cu braţul şi-l împinge cu forţă disproporţionată. E fault. Nu e fault ăsta? Se vede clar. Intră direct în el. Umăr la umăr e atac corect cu umărul împotriva celuilalt, ceea ce nu e aici. Intenţia fundaşului e să intre în adversar direct”, a declarat Zotta pentru Orange Sport