OFICIAL Denis Alibec a semnat cu Farul Constanța! Gică Hagi are planuri mari cu atacantul! Nu îl vrea doar un sezon

Denis Alibec Farul Constanta Gica Hagi Superliga
Data publicarii: Joi 14 Iulie 2022, 14:02
Data actualizarii: Joi 14 Iulie 2022, 14:10

Denis Alibec (31 ani) va juca din nou sub comanda lui Gică Hagi (57 ani).

Denis Alibec (31 ani) a revenit în Liga 1. Plecat la Atromitos, în iarna lui 2022, atacantul a bifat 12 prezențe pentru greci, în care a marcat două goluri și a oferit o pasă decisivă, iar în sezonul 2022-2023 va evolua la Farul Constanța.

Gică Hagi (57 ani) s-a bătut cu Rapid pentru semnătura lui Alibec, dar jucătorul a ales să revină la clubul unde a început fotbalul, semnând pentru un an, cu opțiune de prelungire pe încă un sezon.

• Denis Alibec

Alibec, la Farul. Anunțul oficial

„Atacantul Denis Alibec este de astăzi noul jucător al Farului Constanța, după ce a semnat un contract valabil pentru un an cu drept de prelungire pentru încă un an.

Născut la Mangalia, la 5 ianuarie 1991 (31 ani), Denis Alibec este un produs al Centrului de Copii și Juniori de la Farul Constanța, club pentru care a și debutat în Liga 1 la 27.09.2008, într-o partidă cu Oțelul Galați, scor 1-1.

În cariera sa a mai evoluat pentru Internaționale Milano, KV Mechelen, Bologna, Astra Giurgiu, FCSB, CFR Cluj, Atromitos sau Kayserispor.

Este dublu campion al României cu Astra Giurgiu (2016) și CFR Cluj (2022), câștigător al Cupei României cu Astra Giurgiu (2014), declarat fotbalistul român al anului în 2016.

Are 23 de selecții și două goluri la prima reprezentativă a României, cu care a participat la C.E din 2016.

Mult succes și cât mai multe reușite în alb-albastru, Denis!”, este comunicatul oficial emis de Farul Constanța.