Decizia luată de Rapid în cazul lui Cătălin Cîrjan, după trei meciuri consecutive pe bancă

Rapid Catalin Cirjan Victor Angelescu Superliga
Data publicarii: Marti 05 Septembrie 2023, 16:19
Data actualizarii: Marti 05 Septembrie 2023, 16:18
Cătălin Cîrjan (20 de ani) a reprezentat una dintre loviturile de imagini date de Rapid pe piața transferurilor în această vară, însă mijlocașul împrumutat de la Arsenal nu s-a impus încă la formația giuleșteană.
Cedat de Arsenal pentru un sezon, cu opțiune de cumpărare, Cîrjan a jucat cel puțin o repriză în fiecare dintre primele cinci meciuri ale acestui sezon și a reușit un assist în partida cu U Cluj.

Victor Angelescu: "Ne vom baza foarte mult pe Cîrjan în acest sezon"

Ulterior, după ce Rapid l-a transferat pe Andrei Borza, alt jucător eligibil pentru regula U21, giuleștenii l-au trecut pe Cătălin Cîrjan pe bancă. Internaționalul U21 nu a fost utilizat niciun minut în victoriile cu Farul (3-1), FC U Craiova (5-3) și Dinamo (4-0).

În ciuda minutelor puține prinse de Cîrjan în ultima vreme, acționarul Victor Angelescu anunță că mijlocașul are în continuare parte de susținerea celor din club și va fi utilizat destul de mult în acest sezon.

"V-am spus că nu suntem obligați să jucăm cu un jucător un număr de meciuri. Cătălin e un jucător foarte important pentru noi. Am început campionatul cu el titular și ne vom baza pe el foarte mult în acest sezon. Faptul că nu a jucat foarte mult în ultimele meciuri... astea sunt momente în viața fiecărui fotbalist. Avem foarte mare încredere în el și cu siguranță i se vor da șanse și va juca destul de mult.

Știe și el acest lucru. Noi avem încredere în el. Totul ține de fotbalist. Noi îi oferim toate condițiile. Dacă va juca bine, cu siguranță antrenorul îl va băga", a spus Victor Angelescu, la Digisport.

În această perioadă, Cătălin Cîrjan se află în cantonament alături de România U21. Naționala de tineret condusă de Daniel Pancu va înfrunta Albania, pe 12 septembrie, în primul meci din preliminariile EURO 2025.