Debut de coșmar pentru un puști de 17 ani în Botoșani - Mioveni 5-1! A încasat două goluri în 8 minute, dintre care unul din corner!

FC Botosani CS Mioveni Laurentiu Bucur play-out Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Mai 2023, 17:10
Data actualizarii: Sambata 20 Mai 2023, 17:12

Laurențiu Bucur a avut parte de un debut nefericit în Liga 1.

C Botoșani a încheiat cu o victorie ultimul meci din play-out. Pe o vreme ploioasă, moldovenii au învins-o pe CS Mioveni, ultima clasată, cu un categoric 5-1.

Laurențiu Bucur a debutat cu stângul în Liga 1

În minutul 84, oaspeții au vrut să-i dea șansa și lui Laurențiu Bucur (17 ani) să bifeze primele minute în Liga 1. Așa că l-au aruncat în poartă în locul lui Valentin Sima (25 ani). Însă, tânărul goalkeeper nu a avut parte de un debut fericit. A încasat două goluri, de la Sebastian Mailan (25 ani) și Eduard Florescu (25 ani), în minutele 88 și 90+2, a doua reușită fiind direct din corner.

Cu toate acestea, jucătorii lui CS Mioveni nu au ținut cont de gafa comisă de Laurențiu Bucur și l-au încurajat imediat după golul primit din corner, în frunte cu Alexandru Buziuc (29 ani).

CS Mioveni a retrogradat direct în Liga 2, în timp ce FC Botoșani și-a păstrat locul în primul eșalon, fără a prinde locurile 7-8, care dispută barajul pentru Conference League. Elevii lui Flavius Stoican au terminat pe locul 11, la 3 puncte în spatele poziției a opta, ocupată de FC Voluntari.