De ce am luat bataie cu 5-0? M Lucescu: "FRF sa faca protest la adresa arbitrului!"

Mircea Lucescu Superliga
Data publicarii: Luni 12 Octombrie 2009, 14:30
Data actualizarii: Luni 12 Octombrie 2009, 14:40

Mircea Lucescu crede ca arbitrajul cipriotului Kapitanis a fost un factor decisiv care a contribuit la infrangerea cu Serbia!

"Echipa a fost bine pregatita si bine motivata, dar a trebuit sa faca fata unui arbitraj partinitor. De obicei, la finalul preliminariilor echipele mari sunt ajutate de arbitri. Acest arbitru cipriot ne-a dat 4 cartonase galbene si a pus echipa intr-o situatie delicata, nu ne-a mai lasat sa miscam. Cartonasul galben acordat lui Cristea pentru ca a obstructionat executarea acelui aut mi s-a parut incredibil, el n-a gresit cu nimic acolo. Apoi, a fost acel ofsaid imaginar la Mutu, care scapa singur si era in situatie de a marca, dupa care nu s-a acordat penalty clar la Marica, iar eliminarea lui Chivu a fost absolut inventata" a spus Mircea Lucescu pentru Newsin.

"Kapitanis a facut totul pentru ca Serbia sa castige. Nu au mai contat relatiile bune pe care Mircea Sandu le are cu Federatia Cipriota, aici au contat numai interesele. Sunt convins ca daca am fi fost arbitrati corect am fi termiat prima repriza in avantaj, scor 2-1 pentru noi. Mie mi-a placut foarte mult cum am jucat in prima repriza. Adica, selectionerul isi asuma rusinea rezultatului, raspunderea, dar hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Prestatia lui Kapitanis a contribuit decisv la caderea echipei. Am un gust amar dupa acest meci", si-a continuat Mircea Lucescu tirul acuzelor la adresa arbitrului cipriot.

Intrebat daca oficialii FRF nu ar trebui sa depuna un memoriu impotriva lui Kapitanis, Mircea Lucescu a fost categoric: "Ar trebui ca cei de la FRF sa faca un protest oficial la adresa arbitrului Kapitanis, pentru ca asa nu se poate, cipriotul si-a batut joc de noi. Asa am patit si eu la meciul cu Irlanda de Nord, din 1985, pierdut cu 0-1, in conditiile in care ne trebuia un egal pentru a ne califica la CM din Mexic. Atunci, arbitrul Henning Sorensen ne-a dezavantajat clar, motiv pentru care eu, impreuna cu Mircea Pascu, am facut un memoriu la FIFA si Sorensen a fost scos de pe lista arbitrilor care urmau sa oficieze la CM din Mexic. Kapitanis nu trebuie lasat nepedepsit, pentru ca asa isi vor bate si altii joc de noi".

In ceea ce priveste analiza tehnico-tactica a meciului Serbia-Romania, antrenorul lui Sahtior Donetk a precizat: "Analiza trebuie facuta doar in ceea ce priveste prima repriza. Totul s-a rupt la 2-0, la acea greseala a lui Mutu, care s-a lansat intr-un dribling prelungit, sarbii au recuperat si au pornit pe contraatac, Rat nu a inchis la timp, si de aici a fost foarte simplu pentru ei. La 2-0 pentru Serbia s-a vazut lipsa de experienta a nationalei noastre, din acel moment au disparut din jocul nostru inteligenta, concentrarea si dorinta. Nu as analiza repriza a doua, pentru ca pe teren erau doua echipe total diferite, Serbia, super motivata, si Romania, furata de Kapitanis