Dan Petrescu i-a răspuns lui Neluțu Varga! A exclus doi jucători din lotul CFR-ului înaintea duelului decisiv cu FCSB

Dan Petrescu CFR Cluj Nelutu Varga Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 08:23
Data actualizarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 08:33

Antrenorul campioanei României a făcut mutări înaintea meciului cu FCSB.

Cu 6 etape înainte de finalul campionatului, CFR Cluj are un avans de 5 puncte față de FCSB. Însă, înainte de runda a cincea din playoff, când cele două echipe angrenate în bătălia la tilu se vor întâlni în Gruia, apar tot mai multe tensiuni în sânul clubului din Ardeal.

Pe fondul problemelor financiare, Neluțu Varga s-ar fi certat cu antrenorul Dan Petrescu, conform informațiilor sport.ro. Patronul CFR-ului i-ar fi reproșat lui Petrescu campania de achiziții din iarnă, când formația a fost întărită cu Marko Dugandzic, Roger, Yuri Matias, Sergiu Buș sau Cristian Neguț.

Dugandzic are doar 132 de minute jucate în opt partide, marcând un singur gol, Roger a prins doar 139 de minute și nu a mai evoluat din luna februarie, Buș a evoluat doar 66 de minute în patru partide, în timp ce Yuri Matias a pierdut primul ”11” după egalul cu Farul, 0:0, din 19 martie. Evident, Varga, cunoscut ca un tip iute la mânie, i-a reproșat lui Petrescu transferurile, în timp ce antrenorul a cerut liniște, mai ales înaintea unui meci atât de important pentru titlu cum este cel cu FCSB de duminică, de la 20:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro

Roger și Itu, OUT din lotul CFR-ului

Astfel, înaintea duelului cu elevii lui Toni Petrea, Dan Petrescu a hotărât să-i excludă din lot, până la finalul sezonului, Roger și Cătălin Itu, potrivit gsp. Cei doi au fost înlocuiți pe lista fotbaliștilor eligibili pentru Liga 1 cu mijlocașul ofensiv Lovro Cvek și portarul Karlo Letica.