Dan Petrescu, epuizat după thriller-ul de la Mediaș: "Am alergat la gol, sper să mai câștigăm așa!". Ce transferuri pregătește CFR

CFR Cluj Dan Petrescu Gaz Metan Medias Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 22:17
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 22:20

CFR Cluj a câștigat in extremis contra lui Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, iar campioana României a obținut prima victorie din 2022, după patru remize consecutive.

Echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul în minutul 33, prin Claudiu Petrila, însă Gaz Metan a reușit să egaleze în minutul 66, grație lui Ioan Filip. CFR Cluj a dat lovitura în minutul 90+4, la ultima fază a jocului, când Cristian Neguț l-a învins pe Buzbuchi.

Dan Petrescu: "Aveam nevoie de o victorie în ultimul minut"

La finalul jocului, Dan Petrescu s-a arătat foarte încântat că roata s-a întors, iar CFR Cluj a reușit să obțină o victorie în prelungiri, după multe jocuri în care a fost egalată pe final.

De asemenea, antrenorul a vorbit și despre transferurile pe care le plănuiește campioana. Neguț ar putea fi transferat definitiv după golul de la Mediaș, iar Roger, de la UTA, este dorit de Dan Petrescu încă din această iarnă.

"Parcă demult n-au mai fost cinci meciuri la intensitate maximă, să conducem, să fim egalați. Puteam să facem 2 sau 3-0 sau chiar să pierdem, au avut ocazii foarte mari ei. Pentru jucători e mai ușor, dar ca anul ăsta parcă n-a fost niciodată. Nu prea ne egala nimeni, iar la 1-0 se termina. Anul ăsta nu mai e așa, nu mai sunt jucătorii din trecut, sunt multe schimbări și nu e simplu să fac echipa să înțeleagă că e foarte important să ne apărăm bine.

Aveam nevoie de o victorie în ultimul minut pentru că prea multe meciuri am fost egalați așa. Sper să mai câștigăm și noi în prelungiri, n-am rezistat și am alergat și eu la golul lui Neguț, pe care mi l-am dorit foarte mult. Îmi pare bine că l-am adus, e împrumutat, dar cu acest gol cred că va rămâne la noi mai mult timp.

100% mai avem nevoie de jucători, dar nu putem lua jucători ca anul trecut, jucători foarte buni. Pe ultima sută nu cred că vom ghici un antrenor care să facă diferența. Trebuie să stăm mai bine în teren. Sper să vină și Roger și poate ne închegăm mai bine. N-am avut timp să analizez, dar noi înainte ne apăram și ne criticau toți. Acum am vrut să atacăm, am încercat să dăm gol, dar Irobiso a făcut o fază fantastică și cred că a făcut meciul carierei. A fost omul meciului, chiar dacă a pierdut Mediaș", a spus Dan Petrescu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a ajuns la 64 de puncte în 26 de etape și are nouă lungimi avans față de FCSB, care are un meci mai puțin.

În runda următoare, CFR Cluj va primi vizita celor de la Rapid.