Dan Nistor ”își toarnă cenușă în cap” după ce Universitatea Craiova a pierdut la Botoșani

FC Botoșani - Universitatea Craiova Dan Nistor Universitatea Craiova Superliga Dan Nistor
Data publicarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 22:22
Data actualizarii: Sambata 21 Ianuarie 2023, 22:22

Dan Nistor (33 de ani) a tras concluziile după primul meci al Universătiții Craiova din 2023. Oltenii au pierdut pe terenul lui FC Botoșani, scor 1-0.

Mijlocașul a avut mai multe șanse importante de a marca. În minutul doi, Nistor a avut ocazia să deschidă scorul, din poziție ideală, din interiorul careului, dar a lovit slab mingea, care s-a dus pe lângă poartă.

Nistor putea înscrie și în repriza secundă, cu un șut de la distanță, respins de portarul lui FC Botoșani. Jucătorul Craiovei regretă că nu a reușit să puncteze pentru echipa sa.

Reacția lui Dan Nistor după FC Botoșani - Universitatea Craiova 1-0

„Nici nu știu cu ce să încep, vreau să-mi cer scuze suporterilor, antrenorului, colegilor. Cred că dacă marcam la acea ocazie a mea, luam cele trei puncte. Acel gol ni l-am dat noi, nu ni l-au dat ei. În a doua repriză am dominat, păcat că nu am reușit să egalăm.

A contat foarte mult (n.r. - că nu a fost Neagoe pe bancă), este antrenorul nostru. Primul obiectiv al nostru este clasarea în play-off, după care vom vedea. Trebuie să strângem rândurile, cred că am făcut o partidă destul de bună în repriza a doua. Va fi un meci foarte greu (n.r. - cu Hermannstadt) cu o echipă bună, dar jucăm acasă și cred că trebuie să câștigăm cele trei puncte”, a spus Dan Nistor.

Universitatea Craiova rămâne pe locul cinci în Superligă, cu 38 de puncte, la egalitate cu FCSB care are un meci mai puțin, cel cu Hermannstadt. FC Botoșani a urcat pe locul zece după această victorie, cu 24 de puncte.

În următoarea etapă, Universitatea va juca pe teren propriu cu Hermannstadt, în timp ce FC Botoșani se va deplasa pe terenul celor de la FC Argeș.