Cristi Săpunaru despică firul în patru: "Am fi penibili dacă am spune asta"

Rapid Cristi Sapunaru Superliga Superliga Cristi Sapunaru, capitan Rapid/sursa foto: Imago
Data publicarii: Joi 30 Noiembrie 2023, 16:52
Data actualizarii: Joi 30 Noiembrie 2023, 16:51

Cristi Săpunaru (39 de ani) se află la Rapid București din iulie 2021.

Cotat la 300.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, fostul internațional român mai are contract cu gruparea din Giulești până la finele actualei stagiuni.

Cristi Săpunaru a fost prezent la conferința de presă premergătoare duelului cu FC Botoșani și a subliniat că echipa ar fi "penibilă" în cazul în care ar da vina pe publicul din Giulești pentru ce s-a întâmplat la partida cu 'U' Cluj (2-3).

• Fundașul central a remarcat faptul că publicul din Giulești e "fabulos", datorită atmosferei din timpul meciurilor

"Sunt momente în meci în care practicăm un fotbal frumos și publicul te poartă pe brațe. Ai momente în care trebuie să mai temperezi jocul. Acum asta ar fi ultima să spui că din cauza publicului am pierdut meciul. Am fi penibili! Doamne, ferește, nu!

Ce face publicul în Giulești și ce fac rapidiștii este ceva fabulos! N-o să fac calcule și niciodată nu am făcut calcule. Pe mine mă interesează următorul meci, cu FC Botoșani. Nici meciul de Cupă, nimic, doar Botoșani", a spus Cristi Săpunaru.

Rapid București - 'U' Cluj 2-3

Cele două echipe s-au întâlnit luni seară în a 17-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, pe stadionul din Giulești. La capătul celor 90 de minute, 'U' Cluj a plecat din Capitală cu toate cele trei puncte.

Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 14, iar Alexandru Ioniță II a majorat diferența 10 minute mai târziu, doar că 'U' Cluj a revenit pe tabela de marcaj și a plecat în cele din urmă cu toate punctele din Giulești.

Mai întâi, Daniel Popa a micșorat diferența în minutul 40, ca Alexandru Chipciu să restabilească egalitatea în partea secundă, în minutul 56. Ianis Stoica a dus scorul la 3-2 în minutul 73 și a adus victoria pentru "șepcile roșii".