Farul Constanta Gica Popescu Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 14:19
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 14:32

Gică Popescu, președintele Farului Constanța, a avut o reacție dură la adresa Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF).

În fapt, LPF a emis un comunicat prin care a redat faptul că partida Poli Iași - Sepsi OSK a fost reprogramată. Meciul ar fi trebuitt să se desfășoare weekend-ul acesta, însă covăsnenii evoluează în play-off-ul Conference League și au cerut amânarea partidei din campionat.

Însă pentru Farul Constanța nu s-a luat aceeași măsură, iar Gică Popescu a răbufnit la adresa LPF. Președintele campioanei a precizat că echipa a făcut demersuri pentru amânarea meciului, însă nu s-a concretizat nimic.

„Noi am făcut demersuri către LPF să ne amâne meciul. Nu credem că este nevoie de acceptul Craiovei atâta timp cât Liga va găsi o dată când nu va juca echipa naţională.

Oare de ce am anticipat acest refuz? Nu cred că era aşa de greu să anticipăm o astfel de decizie. Întrebaţi la Ligă. Dacă era o altă echipă în locul Craiovei, ar fi amânat meciul.

Aceasta este decizia Ligii, ne vom pregăti pentru meciul de duminică, vom încerca să aliniem cel mai bun 11 gândindu-ne şi la meciul de la Helsinki. Am vorbit cu Mihai Rotaru azi dimineaţa, a zis că nu doreşte amânarea.

Pe de-o parte îl înţeleg, că se gândeşte că vom păstra jucători pentru meciul de la Helsinki şi vede un avantaj. Mi se pare total nedreaptă această decizie. Putea să găsească o oricare altă dată unde să programeze acest joc şi să nu aibă nevoie de acordul Craiovei.

Încă o nedreptate uriaşă pe care Liga ne-o face”, a spus Gică Popescu, potrivit Fanatik.

VIDEO Gică Popescu, întrebat direct despre Ianis Hagi (24/08/2023)

Farul Constanța - HJK 2-1 (Pro Arena & VOYO)

• Returul dintre HJK și Farul Constanța este programat pe 31 august, de la ora 21:00, la Helsinki

Toivio a deschis scorul în minutul 50 al partidei, însă Farul a revenit repede în joc, primind de la spate și energia suporterilor. Constantin Budescu a oferit o pasă sclipitoare în minutul 58, iar Rivaldinho a restabilit egalitatea.

Pe final, decarul a mai oferit un assist, în minutul 82. De data asta, Mihai Popescu a marcat și a adus, în fapt, victoria Farului, după ce tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.