Chindia Târgoviște - Concordia Chiajna 1-0 (4-1 d.p.) | Gazdele s-au impus la loviturile de departajare și vor juca si sezonul viitor în Liga 1

Chindia Targoviste Concordia Chiajna Emil Sandoi Ianis Zicu Superliga
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 20:20
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 22:13

Chindia Târgovişte a reuşit să se menţină în Liga 1, după ce a învins-o cu 4-1 pe Concordia Chiajna, la loviturile de departajare, duminică seara, la Ploieşti, după ce câştigase cu 1-0, la capătul prelungirilor, în manşa secundă a barajului de menţinere/promovare.

Chindia Târgoviște - Concordia Chiajna 1-0 (4-1d.p.)

UPDATE: Celea transformă penaltiul decisiv, iar Chindia se impune cu 4-1 la loviturile de departajare și va evolua și în sezonul viitor în prima ligă.

UPDATE: Niciuna dintre echipe nu a reșit să marcheze în cele 30 de minute de prelungire, astfel că echipa care va evolua în noul sezon în Liga 1 se va decide la loviturile de departajare.

Chindia Târgoviște se impune la finalul celor 90 de minute cu 1-0 și trimite meciul în prelungiri, după ce în tur a fost 2-1 pentru Concordia Chiajna.

FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR

Min. 90+1: GOOOL Chindia! Chamed marchează cu o lovitură de cap, după o lovitură de la colț executată perfect de Cherchez.

Min. 61: Ocazie Chindia! Șerban trimite spectaculos în fața porții, iar Dulca prelungește cu capul pe spate, însă Aldescu respinge în corner.

Min. 48: Ocazie pentru Chindia! Florea reia periculos spre poartă, după o centrare excelentă venită de pe partea stângă.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 34: Ocazie Chindia! Șerban trimite puternic din marginea careului de șase metri, însă Aldescu reușește să respingă balonul cu un reflex incredibil.

Min. 13: Ocazie Chindia! Chamed trimite o centrare foarte bună, însă Florea nu reușește să reia balonul în poartă.

Min. 1: A început partida!

Chindia Târgoviște a pierdut primul meci din barajul pentru retrogradare/ promovare. Concordia Chiajna a câștigat pe teren propriu, 2-1, iar golul lui Voicu și autogolul lui Pițiau i-au făcut pe ilfoveni să plece cu prima șansă în retur.

Echipele probabile

Chindia Târgoviște: Căbuz - Căpușă, Pițian, Iacob, Roumpoulakos - Șerban, Dulca, Passaglia, Popadiuc - Chamed, Florea

Concordia Chiajna: Aldescu - Borța, Palmes, Marc, Taub - Codrea, Roșu - Popescu, Matiș, Voicu - Batin

Lui Paul Iacob i s-a făcut rău după meciul cu Concordia Chiajna

„E vorba de Paul Iacob, i s-a făcut rău imediat după ce s-a terminat meciul, a acuzat căldura, efortul pe care l-a făcut. Sper să își revină din tot sufletul. Am sunat la 112, a venit salvarea, nu știu cu cele două salvări, au plecat imediat după meci. După 10 minute a început să aibă amețeli, i s-a făcut rău", a declarat Emil Săndoi la finalul partidei.