Chindia - Gaz Metan 0-1. Medieșenii au dat lovitura pe final, în zece oameni

Chindia - Gaz Metan Mediaș chindia Gaz Metan Medias Superliga Gaz Metan Medias
Data publicarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 19:23
Data actualizarii: Vineri 05 Noiembrie 2021, 19:25
Gaz Metan a câștigat la Ploiești cu Chindia, scor 1-0.

Matricardi a dat lovitura pe finalul partidei pentru Gaz Metan, după ce a reluat cu capul o minge centrată din lovitură liberă. În urma acestui rezultat, Gaz Metan a urcat pe locul 11, cu 15 puncte, iar Chindia a rămas pe zece, cu 17 puncte.

Chindia - Gaz Metan 0-1

Minutul 90+1: GOOOL Gaz Metan! Matricardi reia cu capul o minge centrată din lovitură liberă,

• Emil Sandoi

Minutul 75: Matiș trage de la distanță, dar mingea trece pe lângă poarta Gazului.

Minutul 63: Gazul rămâne în zece oameni! De Moura vede al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Corbu.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 28: Ocazie Gaz Metan! Morar trimite un șut pe jos, dar este reținut de Căbuz.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Iacob, Rrumbullaku - Neguț, Kocic, Popadiuc, Corbu - Șerban - Florea

Gaz Metan: Vâlceanu - Moura, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Filip - Lixandru, Chamed, Grădinaru - Morar

Două victorii (1-0 cu Dinamo, 2-0 cu Farul), două remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de târgovişteni în meciurile disputate în acest sezon din postura de gazde. Doar un succes au bifat medieşenii în precedentele opt deplasări din campionat (17 septembrie 2021, Rapid - Gaz Metan 1-2), în rest au un egal şi șase partide pierdute.

Potrivit site-ului LPF, cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont o victorie, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 15 iulie 2019, Gaz Metan - Chindia 2-2, marcatori Sergiu Buş - dublă, respectiv Mihai Neicuţescu şi Ovidiu Bic (din penalty). Singurul succes din contul târgoviştenilor s-a consemnat pe 17 octombrie 2020, Chindia - Gaz Metan 1-0.

• Unica victorie bifată de medieşeni s-a înregistrat pe 7 februarie 2021, Gaz Metan - Chindia 1-0. Cea mai recentă întâlnire directă: 4 mai 2021, Chindia - Gaz Metan 1-1 (au înscris Daniel Popa, din penalty / Ricardo Valente).
  • Emil Săndoi vs Gaz Metan în Liga 1: 5 jocuri - două victorii - două remize - o înfrângere.