CFR Cluj merge în Europa, Universitatea Craiova, la baraj! UEFA poate da peste cap toate calculele

CFR Cluj UEFA Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 18 Mai 2024, 23:17
Data actualizarii: Sambata 18 Mai 2024, 23:19

CFR Cluj a umilit-o în Gruia pe Farul Constanța, scor 5-1, în ultima etapă din play-off-ul Superligii.

A fost festival de goluri în Gruia. Deac a deschis scorul din penalty după doar opt minute, Tachtsidis a dublat avantajul în minutul 16, iar Muhar a înscris și el în minutul 22. Bârligea a avut un gol anulat câteva minute mai târziu, însă a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 38.

Constănțenii au reușit să reducă din diferență în minutul 66, prin Cristi Ganea. Pe final de meci, Philip Otele a marcat și el și l-a egalat pe Florinel Coman în clasamentul golgheterilor.

CFR Cluj are prezența asigurată în Europa! Universitatea Craiova merge la baraj

Astfel, CFR Cluj încheie sezonul pe locul doi în clasamentul din play-off, iar formația pregătită de Dan Petrescu este sigură de prezența în cupele europene. Rămâne însă de văzut dacă ardelenii vor merge în Europa League sau Conference League.

Dacă cei de la Corvinul Hunedoara nu vor primi licență pentru cupele europene din partea UEFA, atunci CFR Cluj va evolua în Europa League. În caz contrar, ardelenii vor juca în Conference League. Decizia UEFA se lasă așteptată, însă câștigătoarea Cupei României este încrezătoare că verdictul va fi favorabil și va avea posibilitatea să joace în Europa League.

Universitatea Craiova încheie sezonul pe a treia poziție în clasament, astfel că oltenii, care au învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 3-2, vor disputa barajul pentru cupele europene cu câștigătoarea duelului dintre Oțelul și Universitatea Cluj.

Dacă cei de la Corvinul nu vor primi licență pentru Europa, CFR Cluj va juca în Europa League, iar Universitatea Craiova merge direct în Conference League. În aceste condiții, Farul va avea șansa să dispute barajul pentru calificarea în cupele europene.