CFR cere locul 1! Conceicao: "Meritam sa castigam cu Poli!"

Antonio Conceicao CFR Cluj Ioan Ovidiu Sabau Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Luni 26 Octombrie 2009, 08:04
Data actualizarii: Luni 26 Octombrie 2009, 13:10

CFR 0-0 Timisoara | Ioan Ovidiu Sabau si Tony Conceicao nu cad la pace cand vine vorba de meciul de aseara. Unul crede ca rezultatul este corect, iar celalalt spune ca merita sa iasa invingator.

FOTO / Bonfim a fost secerat de o torta: "M-am speriat foarte tare, am probleme cu auzul acum!"

"Sunt multumit de rezultat, am facut si greseli pe care le vom analiza. Din pacate, nu suntem obisnuiti sa jucam miercuri-duminica. In acest tur vom juca 30 de meciuri, in conditiile in care trei dintre titulari jucau in sezonul trecut la Buzau. Prin comparatie, CFR are o echipa cu experienta internationala mult mai mare, poate face oricand doua echipe valoroase.

Am inceput foarte prost repriza secunda, ne-am retras mult prea mult, dar cred ca am pus pericol la fazele fixe. Cred ca noi am avut cea mai mare ocazie, la faza lui Bucur. Atata timp cat arbitrajul e impartial trebuie sa acceptam si greselile. Cred ca domnul Avram (n.r. - centralul Marius Avram) s-a descurcat destul de bine, dar ii las pe specialisti sa isi dea cu parerea", a spus Ioan Ovidiu Sabau la finalul partidei.

Daca Sabau crede ca rezultatul a este echitabil, portughezul Conceicao de la Cluj este convins ca echipa lui merita victoria. "Au fost doua puncte pierdute. La cate ocazii ne-am creat, am fi meritat sa castigam. Timisoara a venit sa nu piarda si s-a inchis foarte bine. Am avut in prima repriza putine faze de a marca, dar dupa ce am schimbat sistemul am remediat si acest aspect. Cred ca in repriza secunda am dominat si ne-am creat foarte multe sanse. Sa nu uitam ca am avut tei jocuri in aceasta saptamana!

De aceea e greu sa trimiti pe teren o echipa odihnita. De exemplu, in cazul lui Traore s-a vazut ca a jucat 90 de minute si cu Rapid, si la Praga, si a trebuit sa il menajam emotional. Poate fi considerata o saptamana trista pentru noi prin prisma esecului de la Praga, dar sa nu uitam ca am inceput cu o victorie importanta la Rapid", a declarat si Tony Conceicao.